Евентуално обжалване на арбитражното решение по делото между „Атомстройекспорт” и НЕК за АЕЦ „Белене” би имало малък шанс за успех и в крайна сметка би струвало още пари на страната ни. Това става ясно от становището на адвокатската кантора „Уайт енд Чейс”, публикувано по искане на премиера Бойко Борисов на страницата на Министерски съвет късно тази вечер.
„Обжалването обикновено включва определени разходи и риска от това да се заплатят разходите на другите страни в случай на загуба. Освен това лихвата щеше да продължи да тече и по време на производството по обжалването. Основанията за обжалване на арбитражно решение съгласно швейцарското право са много ограничени. Освен това на практика швейцарските съдилища рядко признават обжалвания”, посочват адвокатите.
Въз основа на тяхното мнение българската страна е решила да не обжалва в установения срок.
По отношение на текста на самото решение НЕК още през юли са подали искане за корекции, част от които вече са приети от „Атомстройекспорт” и в резултат е намалена дължимата сума.
Припомняме, страната ни беше осъдена да плати над 1,2 млрд. лв. на руската страна, като обаче в замяна трябваше да получи по-рано поръчаното оборудване, в което влизат и два реактора.
Управляващите прокараха през парламента закон, с който на НЕК ще бъде предоставен кредит, за да се издължи с руснаците. В последствие се очакваше, че компанията ще върне парите след препродажба на енергоблоковете или след приватизация на проекта и реализирането му у нас от стратегически инвеститор.
Вчера обаче енергийният министър Теменужка Петкова призна, че вариантът „препродажба” е неизгоден за страната ни. Стана ясно и че точната сума, която дължим на руската страна, не е напълно ясна, тъй като не всичко от заявеното е произведено към момента.