29 партии и коалиции са подали документи за участие в предстоящите евроизбори. Днес изтече крайният срок. Инициативните комитети имат още време до 14 април.
Очаква се избирателната активност да не е от най-високите. На последния евровот през 2009 г. беше близо 38%. През май ще можем да посочим и свой любим кандидат, като прагът, за да се изкачи нагоре в листата, е 5%. Страната ни има право на 17 евродепутати.
Общо в Брюксел заседават 751 души. Става въпрос за територия от 4 284 730 кв. километра, на която живеят около 503 милиона души. Първото заседание на новия европарламент е на 1 юли.
Когато през 2005 г. ни дават зелена светлина за Европейския съюз, а през 2007 г. сме официално част от него, едно българско село вече е сложило до името си „Калугерово" и названието евросело. Табелата вече е открадната, а хората са доволни, че титлата все пак ги е направила известни.
„Наградата е морална, няма финансови измерители. Но все пак селото е забелязано, посещава се от доста туристи, започват да се търсят имоти. Факт е, че тук свободни имоти почти няма”, заяви Веселина Милкова, зам.-кмет на община Лисичково.
На тези избори хората от Калугерово ще могат да посочват любим свой избраник. Ако преди пет години евродепутатите трябваше да преодоляват преференциален праг от 15%, то той сега е намален с 10 на сто.
Сега, ако партийната формация се откаже от явяване на избори, то депозитът, който е внесла за участие, ще й се върне. За партии и коалиции е 2500 лв, а за инициативни комитети - 100 лв.
Евроселото е на 85 километра от София, където се пишат законите, и на 1700 километра от Брюксел, където ще отидат избраниците му. Затова, разбираемо, хората там се вълнуват повече от местните избори. В Калугерово обаче чакат европари за ремонт на стадиона в селото.