От "Продължаваме промяната" няма да отидат на разговори с ГЕРБ и няма да подкрепят тяхно правителство. Не бяха толкова категорични обаче за съдбата на втория и евентуално третия мандат, като дали биха гласували за кабинет с мандат на друга партия, щяло да стане ясно, ако се стигне до такава опция.
Равносметката им сега е, че избирателите са ги сложили в полето на опозицията и на друг се пада задачата да реди кабинет. Заради това и изключиха опцията да направят обща парламентарна група с ДБ с цел - получат първи папка от "Дондуков" 2.
От ПП признаха, че нови избори не е добър сценарий, но в същото време не харесаха и идеята служебният кабинет да остане по-дълго на власт.
"Рамо до рамо" - Кирил Петков и Асен Василев обявиха, че няма да управляват с ГЕРБ. Обясниха и защо са непреклонни: „над половин избиратели подкрепиха ПП с ясното послание, че ние няма да влезем в коалиция на кражбата“
Но видяха друга коалиция, която да застане зад редовно правителство.
„Ние имаме в момента 53 депутати от 240, има 187 други депутати, от които 121 могат да излъчат правителство. Коалицията, която ни свали, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" имат 100% мнозинство“, заяви Асен Василев.
Подкрепа от бившите управляващи нямало да дойде обаче и за т.нар. "експертен кабинет", без значение кой го подрежда.
„Експертно правителство, правителство на националното съгласие, продължаваме на служебното правителство, всички тези термини са завоалирана коалиция“, заяви Кирил Петков.
„За нас евроатлантическата позиция на България не стои под въпрос и ние бихме подкрепяли всякакви геополитически решения, които бъдещият парламент ще вземе. Доколкото това изисква непременно подкрепа за правителство, това няма да се случи“, заяви Даниел Лорер.
С оглед на кризите и наближаващата зима от "Продължаваме промяната" призоваха за управление, а не за избори.
„Силно се надяваме ГЕРБ, като национално отговорна и опитна партия, да успеят да сформират кабинет“, заяви още Асен Василев.
Затова и от формацията вече са си записали задачи за новия парламент, където ще седнат на местата на опозицията.
„Ще сме готови да работим с всички политически сили в рамките на парламента и парламентарните комисии“, каза Кирил Петков.
Освен с другите, бившите управляващи започват и вътрешнопартийно строителство. Според Кирил Петков формацията им ще става много демократична.
„Не се притесняваме от разцепление на парламентарната ни група“, заяви той.
В списъка със задачи на "Продължаваме промяната" попадат бързото приемане на т.нар. Антикорупционен закон, както и въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор. По отношение на доходите - минимална работна заплата от 1 януари в размер на 860 лева, както и с 20 % по-високи пенсии в отговор на инфлацията. Въвеждане на таван на цената на газ, ток, вода и парно - за бизнес и потребители и не на последно място приемане на България в еврозоната и „Шенген“, както и нужните законови промени, за да получим парите от Европа по Плана за възстановяване.
Отговорът на ГЕРБ
Бойко Борисов коментира позицията на ПП по време на среща със симпатизанти във Вълчидол, Варненско.Той отново отправи покана към парламентарно представени партии да участват в изработването на една обща програма за правителство тъй като войната в Украйна и доставките на газ са големите въпроси пред всички, които спечелиха общественото доверие.
Според Борисов формулата за сформиране на кабинет чрез контактни групи по примера на Кръглата маса от началото прехода ще проработи.
„Или не са ни разбрали, или се правят на неразбрали. Ние нито предлагаме коалиция, нито предлагаме форма на общуване, извън това, което е полезно за държавата”, каза той.
Лидерът на ГЕРБ се обяви за военна помощ за Украйна и поиска партиите да съставят редовно правителство.
„Пряко да подпомагаме нашите приятели от Украйна, така както го прави целия демократичен свят. Народът каза „да“ на ГЕРБ, но неказа ГЕРБ да управлява сам. Всички сме правили грешки, в нашта религия има и прошка“, добави Борисов.
Какво смята „Възраждане“?
Лидерът на „Възраждане“ е на мнение, че „Продължаване промяната“ ще промени позицията си да остане извън властта и че не е получил покана от ГЕРБ.
„Те не вземат решенията самостоятелно, доста се съмнявам това днешно тяхно изявление да е било съгласувано с американската посланичка и от тази гледна точка ще има преосмисляне на позицията, защото се говори открито за съставяне на евроатлантическо правителство“, каза той.
От „Възраждане“ обявиха, че към тях няма покана от страна на ГЕРБ да участват в контактната група за съставяне на правителство, а и дори и да има не биха я приели.
Останалите парламентарно представени партии не коментираха намерението на бившите управляващи да останат извън властта.
Позиция на „Демократи за Силна България“
„Националното ръководство предлага на коалиционните си партньори от КП "Демократична България – обединение" да бъде взето общо решение на обединението за неучастие в преговори за съставяне на правителство с мандатоносител ГЕРБ-СДС. Продължаваме да търсим мнението на всички партии дали ще участват във формулата по сформирането на властта“, пишат в прессъобщение от партията.