Депутати от опозицията събират подписка за създаване на анкетна комисия за скандала с дюните в Несебър. Народните представители смятат, че освобождаването на директорите на Агенцията по горите Бисер Дачев и на екоинспекцията в Бургас Бойчо Георгиев не е достатъчно за поемането на политическа отговорност по този скандал.
„Те са бушони, отговорни са министрите на земеделието, на регионалното развитие, на екологията и самия премиер и партията ГЕРБ”, заяви зам.председателят на БСП Ангел Найденов.
Той изрази резерви към идеята скандалът да се разследва в комисията за корупцията по високите етажи на властта, оглавявана от лидера на РЗС Яне Янев.
Според Найденов тази комисия е сведена до пощенска кутия и единствената й функция е да разпределя сигналите до съответните институции. По-рано днес самият Янев обяви, че неговото звено ще се самосезира и обеща резултати до месец.
Синята коалиция настоя министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов да отиде в парламента и да отговори "на много сериозни въпроси" по отношение на продължаващите сделки с държавни земи.
Спорният терен в Несебър бе продаден на 27 ноември 2012 г. от земеделското министерство за 581 212 лева. На следващия ден той бе препродаден от купувача на 7 пъти по-висока цена - 4 млн. лв.
Зам.–министърът на земеделието Светлана Боянова, за която стана ясно, че е държавният служител, подписал документа за спорния парцел в Несебър, пък е била проверявана от Главния инспекторат на МС по сигнал за нарушения в земеделското министерство, свързани с евросредства.
Междувременно стана ясно, че предложенията за изменения в законите, които регламентират строителство в защитени територии, включително дюни, вече са готови. Промените са достъпни на страницата на Министерството на регионалното развитие. В тях е записано определение за дюна.
Общините се задължават да публикуват проектите за подробни устройствени планове преди общественото им обсъждане.
Част от предложенията предвиждат забрана за промяна на предназначението на имоти от Държавен горски фонд, на територията на които има дюни и са в зони А и Б от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Същото ограничение важи и за земите в Натура 2000 и в защитените територии.
Предлага се и прекратяване на задействаните вече процедури в тези територии за промяна на предназначението на земите.
Според природозащитници обаче, предложенията за промени се разминават с договореното преди дни на срещата - констатация, която от строителното ведомство отрекоха да е вярна.