Докато някои почиваха по време на празниците, на други им се налагаше да работят. Дали обаче те получават полагащото им се по закон празнично възнаграждение?

За работещите на фестивала пред НДК празничните дни никога не са почивни.

„За нас почивните дни са работни, признава един от работещите пред НДК мъже. А друг негов колега обяснява, че работи за семейството си – да осигури на детето си добър живот и да могат със съпругата му да си позволявам каквото искат.

От главната инспекция по труда обясниха при какви условия работещите могат да получат извънредното си възнаграждение.

„За положения труд по време на официални празници всички работещи получават минимум двойно увеличение, а ако трудът е извънреден, те имат право на 100% увеличение“, категорична е Ваня Джобанова, главен инспектор по връзки с обществеността към инспекцията по труда.

Тя пояснява, че 22 септември е Ден на независимостта, но този ден съвпада с неделята, която принципно е почивен ден. Ето защо празничните дни се удължават до понеделник (23 септември).

„Важно е да се отбележи, че тук увеличението от 75% ще получат единствено работещите, за които този труд е извънреден“, посочва още Ваня Джобанова.

Работещите извънредно трябва да разполагат с доказателство – график или заповедта за полагане на извънреден труд. 

„Това би трябвало да е направено от организатора, всички тук сме извънредно днес“, обяснява мъж, работещ на фестивала пред НДК.

Много от работещите не са запознати, че на празнични дни те трябва да получават допълнително заплащане.

Ощетените могат да подадат сигнал в главната инспекция по труда.

По темата работи стажант-репортерът Ивана Милева.