И четирите почивни дни за Великден са официални празници според Кодекса на труда и за работата в този период работодателят дължи минимум двойно заплащане за всеки от тях. Това напомниха от Главната инспекция по труда.
Ако положеният труд в тези дни е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение. За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден.
Предстоящите официални празници според Кодекса на труда са Великден (14.04 – 17.04), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).
За разлика от Великден, за честването на който и четирите дни са определени като празнични, при останалите празници е регламентирано, че ако съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени.
Неприсъствен, например, ще бъде 8 май (понеделник), тъй като празничният 6 май е в събота. При работа в неприсъствен ден допълнителното заплащан е 75% от надницата, но само за извънреден труд.
За да защитят своите трудови права в най-пълна степен Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график.