И четирите почивни дни за Великден са официални празници според Кодекса на труда и за работата в този период работодателят дължи минимум двойно заплащане за всеки от тях. Това напомниха от Главната инспекция по труда.

Ако положеният труд в тези дни е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение. За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. 

Предстоящите официални празници според Кодекса на труда са Великден (14.04 – 17.04), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).

За разлика от Великден, за честването на който и четирите дни са определени като празнични, при останалите празници е регламентирано, че ако съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени. 

Неприсъствен, например, ще бъде 8 май (понеделник), тъй като празничният 6 май е в събота. При работа в неприсъствен ден допълнителното заплащан е 75% от надницата, но само за извънреден труд.

За да защитят своите трудови права в най-пълна степен Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement