Пик на третата вълна, отчитат от Националния оперативен ден, но уверяват, че здравната система ще издържи. 

От днес започва поетапното разхлабване на мерките срещу коронавируса. Освен това държим и челни позиции по смъртност - първи на Балканите и трети в Европейския съюз. По заболеваемост сме на пето място в Европейския съюз и втори на Балканите.

Натискът върху болниците остава осезаем. Хоспитализираните пациенти вече са над 10 хил. Здравният министър проф. Костадин Ангелов съобщи, че се намираме в най-върховата част на третия пик, но скоро тенденцията ще се обърне. 

„По всички данни от експертите, намираме се в най-върховата част в третия за нашата страна пик. Някои от данните показват, че започваме да вървим в най-високата част на платото и се надяваме ситуацията да остане трайна“, допълни здравният министър.

Снимка: btvnovinite.bg

Решението за поетапно разхлабване беше спазено и от днес, с ограничен капацитет, отвориха заведения, театри, кина и спортни зали. 

Експертите отчитат, че сегашната вълна води до повоече хоспитализации, но по-ниска смъртност и по-малко тестове. В тази ситуация са заети 74% от леглата за пациенти без усложнения и 71% от интензивните. Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов обясни, че болниците имат капацитет.

„В момента в София всички болници имат резерв, дори да се увеличи броят, ще може да реагираме. Кислородните станции са заредени, повечето имат нужда от кислород, не се наблюдава този натиск, който го имаше ноември“, добави той и уточни, че за 1 месец през спешната болница са преминали близо 1200 пациенти. 

Снимка: btvnovinite.bg

До края на април ще получим 700 хил. ваксини - половината от тях ще бъдат тип иРНК. От Изпълнителната агенция по лекарствата очакват до края на юни 1,4 млн. дози от „Файзер“, 1 млн. от „Модерна“, 1 млн. от „АстраЗенека и 1 млн. на „Янсен“.

Все още не е ясно дали и кога ще бъдат одобрени руската ваксина „Спутник“ и германската „Кюървак“.

14-дневната заболеваемост към днешна дата показва, че София е с най-много заразени на 100 хиляди души - над хиляда. Най-малко са болните във Видин. 17 области подобряват показателите си.

Снимка: btvnovinite.bg

Картата е изготвена от екип на bTV Новините, според данните на Единния информационен портал.

Различна прогноза за хода на заразата направи математикът Лъчезар Томов. И според него се намираме в платото на пандемията, но за разлика от здравния министър, Томов твърди, че след отварянето можем да очакваме ръст. 

За bTV той изчисли, че за последната седмица т. нар. репродуктивно число (колко хора разболява след себе си един заразен с коронавирус) е спаднало от 1,3 на 0,99. Сред най-високите стойности са регистрирани именно около 19-20 март. 

Това е резултат от затварянето и е възможно числото отново да нарасне, предупреждава Томов. При такива стойности - математикът очаква новозаразените на ден да се движат между 4 и 5 хиляди. Възможно е обаче след разхлабването на мерките да достигнем и до 7 хиляди заразени за 24 ч. до две седмици.