„Енергийна напитка“, но на прах, която се приема през носа. Видео, качено в социалните мрежи, в което участва и фолк певицата Диона скандализира потребителите.
Според собственика на фирмата, разпространяваща напитката на прах, ако се употребява в определени дози, тя е безвредна и в нея няма вещества, забранени от закона.
Родителите обаче възприеха клипчето като урок по "шмъркане", а лекари твърдят, че приемането на прах през носа може да е опасно.
От КЗП съобщиха, че е в ход процедура по санкциониране на фирмата, разпространяваща продукта.
Причината - липсва информация на сайта на търговеца за адреса и форма за отказ от поръчката. А глобата може да стигне до 30 000 лева.
Пред bTV певицата Диона, която беше хваната в началото на годината да шофира с кокаин в кръвта и която сега рекламира напитката, заяви, че подобни продукти има и в други европейски страни.
На видеото фолк певицата Диона рекламира енергийна напитка, която се приема през носа. Продуктът се продава онлайн. А в сайта пише, че се приема през тръбичка и „ефектът е мигновен“.
Енергийният прах се продава в опаковки по един и два грама. Аналогията с приемането и разпространението на наркотици предизвика вълна от реакции.
Юлия Георгиева, която е част от „Розовата къща“, в която помагат на наркозависими, определя видяното на клипа като урок.
Начинът, по който се приемат всякакви неща – кокаин, хероин. Това, което виждаме в това видео, е един урок за това как се употребяват такива неща. От друга страна това дори не е пълноценен урок, защото никъде не се споменава за риска от употребата на каквото и да е за шмъркане“, обясни Георгиева.
Лекари са категорични, че приемането на прах през носа може да е опасно.
„Водят до изсушаване на лигавицата, до чупливост на съдовете, кървене от носа, а при хронична злоупотреба сме виждали немалко хора с перфорация на преградите“, посочи д-р Кирил Пеев, УНГ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
„Както има енергийни напитки, така този бустер енергиен се приема през носа, защото се усвоява по-бързо чрез лигавицата. Да, аз го пробвах преди да го заснема дори. Никакво отражение не ми даде. Малко ми приповдигна като кафе, енергийна напитка“, коментира певицата Диона.
„По никакъв начин не бих съветвала възрастните и младите да правят това, което правих аз тогава, защото беше грешка. Не искам да чувам нищо за наркотици и кокаин. Не искам да се сещам за този период“, допълни Диона.
„На родителите бих казала следното – възпитавайте децата си, така че да не взимат пример от никой освен от вас. Примерът се дава вкъщи и в училище“, посочи тя.
Реакциите на институциите
В Министерството на здравеопазването е постъпил сигнал за онлайн продажбата на продукти, които се рекламират като „енергиен сниф“ и се приемат назално – чрез вдишване през носа. Въпросните продукти не са разрешавани от Министерството на здравеопазването.
Ведомството е предприело незабавни действия за извършване на проверка. Такава ще бъде направена и от Комисията за защита на потребителите. Сезирани са също Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по лекарствата, съобщават от МЗ.
В случая се касае за нови продукти, с нестандартен начин на употреба, неясна законова квалификация и съставки, създаващи потенциален риск за здравето при прекомерна употреба.
Така представената информация е подвеждаща за потребителите, тъй като в сайтовете на въпросните продукти се посочва, че те не съдържат характерни за храните съставки (глутен, захар), че са веган или че са еквивалент на енергийни напитки.
От БАБХ посочиха, че рекламираните продукти не могат да се класифицират като храни по смисъла на законодателството в областта на храните, тъй като се приемат чрез вдишване и не попадат в храносмилателната система.
Информацията, представена на тези сайтове, съдържа твърдения, които могат да въведат потребителите в заблуждение относно това, че продуктите притежават свойства на храна, хранителна добавка или енергийна напитка (напр. „без захар“, „веган“, „природни съставки“ и др.).
Съгласно Закона за храните, търговските обекти и сайтовете, които предлагат храни, са задължени да бъдат регистрирани в съответните регистри на БАБХ. Посочените онлайн платформи не са регистрирани в базата данни на Агенцията.
Предстои съвместната проверка на компетентните органи да установи произхода на продуктите, за да бъде извършена оценка за безопасността при очакваната им употреба.