Фолк певицата Диона отново провокира в социалните мрежи и повдигна тема за дискусии след рекламно видео, в което участва и което разпространява чрез личните си профили, в които има стотици хиляди последователи.

В него тя приема енергийна напитка на прах, която се приема чрез шмъркане през носа.

Реакциите в интернет пространство не закъсняха и последваха критики, както от притеснени родители, така и от политически фигури.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Докато се занимаваме с гонения срещу „големия лош джендър” и неговата имагинерна пропаганда по българските ясли, занимални, детски градини и училища, децата ни вече открито шмъркат боклуци, маскирани като енергийни и тонизиращи вещества. Необезпокоявано!“.

Това коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Георг Георгиев в своя публикация във Фейсбук.

„Лицемерието, политическо и обществено, никога не е било толкова близо до унищожителен взрив“, посочва още той.

През януари фолк певицата Диона беше хваната да шофира след употреба за кокаин.

Певицата отрече, като първоначално заяви, че е взела нурофен, преди да се качи зад волана. След това Диона започна да публикува снимки с нурофен в автомобила си и дори направи песен за ареста си.

„Няма да кача снимка, за да избегна популяризацията на новия вид наркотична мода сред подрастващите и най-вече, за да не разпространявам филтросаната физиономия на пияното и друсано чучело, което я рекламира“, коментира Георг Георгиев.

Той преплита темата за опасната употреба, към която подрастващите са особено уязвими, с темата за поправките в Закона за училищното и предучилищното образование.

В началото на август депутатите забраниха в училищата да се говори за различна сексуална ориентация и полова идентичност.

Прахчетата в клипа се рекламират като законни и напълно безвредни от Диона, въпреки че на сайта на продукта все пак има предупреждения за възможни рискове от употребата им. Алтернативната „енергийна напитка“ се приема посредством тръбичка в комплекта.

Поредната провокация от певицата Диона предизвика възмущение в социалните мрежи.

Рекламата с Диона е провокативна. Тя приема енергийната напитка, правейки си линия върху стъклото на телефона си в луксозен автомобил.

"Не, не е това, което си помислихте", коментира певицата.

„Доверете се на опита“, допълва още тя.

Диона има 455 хиляди последователи в Инстаграм и 225 000 в ТикТок. Родители в мрежата са възмутени, че певицата изнася открит урок по шмъркане.

ПП-ДБ с въпроси към институциите

"Рекламата очевидно е успешна, защото всички социални мрежи са заляти с нея". Това написа в публикация във фейсбук депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова.

"Докато "Възраждане" създават несъществуващи проблеми и спират неслучваща се в училище пропаганда, родни "инфлуенсъри" пропагандират по особено безотговорен начин "шмъркане" на нова енергийна напитка като "напълно безопасна и здравословна", посочва Лена Бориславова.

"Само че енергийните напитки не са здравословни, нито безопасни, особено за деца и подрастващи. Проучванията сочат, че консумацията на енергийни напитки води до високо кръвно, сърдечносъдови проблеми, главоболие, стрес и хиперактивност. Според данни за 2014 г. младите хора у нас, включително децата от 8 до 12 клас приемат такива напитки 5 пъти седмично, а оттогава се наблюдава увеличение на консумацията, като на места търсенето е по-високо от това на бутилирана вода. Заедно с колегата Васил Пандов веднага ще изпратим следните въпроси към компетентни институции, за да разберем дали и какви са съществуващите рискове за подрастващите във връзка с този нов продукт, рекламиран по меко казано спорен и безотговорен начин", посочва още тя.

Снимка: БГНЕС

Към МВР: Има ли връзка и съпричастност на лицата, които разпространяват новия енергиен продукт, с криминални деяния? Кои са тези лица, които са създали мрежата за доставка на новия енергиен продукт? Как се контролира продажбата им в интернет? Кои са каналите за разпространение на този продукт и съвпадат ли с такива на наркотични и други забранени вещества?

Към БАБХ: проверена ли е безопасността на този продукт? Какви съставки съдържа и има ли риск от тяхната употреба чрез вдишване през носа?

Към Министерство на здравеопазването: какви рискове крие употребата на този иновативен продукт? Специфичният начин за приемането му може ли да допринесе към насърчаване на употребата на забранени наркотични вещества и на развити зависимости?

От Розовата къща - нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол, също коментира темата:

„Скъпи родители и радетели за добруването на младежите на България, докато се бяхме съсредоточили да гледаме в гащите и чаршафите на приятелчетата им, на пазара е излязал иновативен и много, много интересен продукт!

Тове е едно комплектче с прахче за шмъркане и тръбичка към него. Прахчето е рекламирано като безвредно и дори полезно, като съставките му са същите като при енергийните напитки. Лъскавката, приличаща на метална, тръбичка веднага предизвика завист в очите на младежите, които вече пошмъркват "контролирано". Цената за 1 грам (да, продава се на грамове, като другите "неща") е 16 лв. Опаковано е в симпатична капсулка.

Това нещо се рекламира от млада чалга изпълнителка, наскоро станала известна с това, че врътна системата и не беше осъдена след шофиране след употреба на стимуланти, оправда се с употребата на... нурофен.

Всички тези млади хора вече добиха представа колко е хубаво да напълниш носа с "енергийна напитка"...

Сега ставам истински сериозна - младите хора в България шмъркат наркотици като луди.

Често това е поведение, което е не просто очаквано, а изискуемо и всеки отказ може да доведе до изхвърляне от средата. Това младите хора няма да позволят да се случи.

Превантивните програми в България, доколкото ги има, са допотопни.

Терапията в България е скъпа и липсва разнообразие на предлаганите модели за лечение, т.к. или отиваш в терапевтична общност (често на цена от 3000-4000 лв на месец) или си се оправяй сам.

Веществата, които се продават са с неясно съдържание и в България няма вариант за проверка, т. нар. drug checking. Нещо, което се предлага във всеки западен нощен клуб от години.

Употребата им не води само до опасност от развиване на зависимост, но и до рискови поведения - безразборен секс, предоверяване на непознати и т.н. Освободете фантазията си...

Винаги съм повтаряла, че не веществото е сериозният проблем при употребата на наркотици, стресиращ е въпросът з а щ о младите хора имат нужда да употребяват в такива мащаби.

В конкртения случай обаче, ме изненадаха тежко.

Това си е урок по шмъркане.

Дори не са си направили труда да предупредят, че не е ОК да се ползва една и съща тръбичка...

Скъпи родители, сега е времето за подписки и активност.

Поискайте здравно и сексуално обучение, поискайте ефективна училищна превенция.

Поискайте този продукт да бъде спрян от продажба."