Пациентите ще могат директно да изпращат сигнали за лекарства, които са довели до нежелани ефекти. Това предвиждат новите правила за пазара, които въвежда Европейският съюз. Затяга се контролът и върху продажбата на фалшиви медикаменти.
От 1 юли тази година промяната влиза в сила. Пациентите директно ще могат да подават сигнали до лекарствената агенция в съответната страна. Това ще става по електронен път. Става дума за случаи, в които лекарството, вместо да помогне, е навредило и освен описаните странични ефекти в листовката, са се получили и други.
Ще се приемат оплаквания само за реакции, които не са описани в листовката
Подателят ще оставя данни и за себе си, за да се сведе до минимум опасността от фалшиви сигнали.
Що се отнася до пазара на фалшиви лекарства - медикаментите ще се облепят със стикер с уникален баркод. По него пациентите ще се ориентират какво и от кого си купуват. Баркодът ще започне да се използва от 2015 г. Информацията за всяко лекарство ще попада в обща база данни. Така ще се проследява от къде е минал медикаментът, за да стигне до пациента.
Между 5 и 10% от лекарствата в ЕС са фалшиви. Най-често се внасят от Индия и Китай.
Най-фалшифицираните продукти са тези, които стимулират половата активност
В момента у нас, пациентът съобщава на фармацевта или на лекаря за нежелани ефекти. Специалистът преценява дали причината е в лекарството и дали да подаде сигнал до институциите.
От 2010 г. досега в Агенцията по лекарства са постъпили близо 500 сигнала за нежелани лекарствени реакции. Някои от тях са завършили със забрана за употреба на медикамента. Оттогава до сега в нас са разкрити 3 случая на разпространение на фалшиви лекарства. И в трите случая продажбата е чрез Интернет.
Днес здравното министерство публикува промени в една от ключовите си наредби. Здравната каса ще може да договаря отстъпки с производителите на всички лекарства, за които плаща. Досега за новите медикаменти касата започва да плаща максимум до 3 месеца от влизането им в позитивния списък. Този срок се удължава на 12 месеца.