За пореден ден навън беше изключително горещо. Привечер температурите обаче са доста по-поносими. Къде обаче беше най-топло в последния ден от работната седмица?

В Пловдив термометрите отчетоха 39 градуса. По-високи от средните бяха и температурите в Гоце Делчев. Там термометрите следобед показваха 38 градуса на сянка. Другото традиционно горещо място е Сандански - днес там беше най-екстремно. Максималната температура достигна 40 градуса.

Вече всеки знае, че в горещо време се носят светли и широки дрехи, по възможност от естествени материи. А шапката не е само аксесоар - тя също пази от силното слънце. Но може да се окаже, че всичко това не е достатъчно. Главоболие, загуба на ориентация, ускорен пулс и дишане - всичко това може да ви се случи заради топлото време.

„Трябва да се пие разбира се вода, да се направят хладни компреси, да се сложат студени компреси в подмишниците, на гърба, в ингвиналните гънки, но в никакъв случай на главата“, обяснява д-р Надежда Тодоровска, която е зам.-генерален директор на БЧК.

При по-тежките случаи на топлинен или слънчев удар на човек му причернява и губи съзнание. Тогава освен студен компрес е необходим и сърдечен масаж.

„Отвеждаме главата назад за да се отвори дихателния път, слушаме за около 10 секунди и наблюдаваме дали гръдният кош се издига“, обяснява и Ромуалдас Каминскас, който е главен експерт БЧК.

Ако това не се случва, правим сърдечен масаж, докато изчакваме екипи на Спешната помощ.

„Намираме точката за притискане, която се намира в средата на гръдната кост. Слагаме при възрастен човек две ръце и правим 30 притискания с дълбочина 5-6 см. Правим ги с честота две притискания за една секунда. След това вдухванията. Отвежда се главата назад и се вкарва през устата въздух докато се издуе гръдният кош“, пояснява още Ромуалдас Каминскас.

Горещините са най-опасни за хората с хронични заболявания, възрастните на 65 години, както и малките деца.