Парите от схемата „19/45” в земеделието, която бе огласена преди няколко седмици от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, отивали в определена политическа сила. Това обяви в „Тази сутрин” бившият ресорен министър Мирослав Найденов, опирайки се на удобните словосъчетания „това, което се говори” и „това, което се коментира”. Конкретни имена и партии, пряко свързани със схемата, той не посочи, за да не стане субект на наказателна отговорност. Призова обаче авторите на тези твърдения да ги обявят публично, за да не стане набеждаване.
Цифровото съчетание, за което заговори Борисов и което бе потвърдено от Найденов, се изразява в това, че на 19 число от всеки месец директорите на шестте горски държавни предприятия е трябвало да отчитат по 45 000 лева. На път да даде подробности по случая обаче Юри Миков - директор на Държавното горското стопанство за Северозападна България със седалище във Враца, загина в катастрофа в Гърция. „Заради неговата памет и за честа на пагона” Найденов обяви, че говори днес.
„Това, което стига до мен като бивш министър, стига и до други депутати, които са действащи, очевидно това нещо е стигнало и до Борисов, разговарял съм с някои депутати от управляващата коалиция, които също знаеха за подобна схема. Това, което се коментира, е, че този човек трябва да транспортира тези средства към определена политическа сила”, каза бившият министър. По думите му шестте предприятия са най-мощните икономически структури след НЕК с годишни обороти от около 400 милиона лева и апетитите към тях са големи.
Той допълни, че за да се осъществи подобна схема, директорите е трябвало да допуснат незаконна сеч, чрез която да се събират такси на черно, които да покрият изискваната месечна сума.
Бившият зам.-председател на Агенцията по горите Валентин Карамфилов, който се включи по телефона, обяви, че директорите на горските стопанства са били принудени да си плащат, за да запазят постовете си по времето на Найденов. Той обаче отрече подобна схема, която би трябвало да е „лъснала” досега. В своя защита посочи Карамфилов като най-бързо уволнения служител при управлението на ГЕРБ – за две седмици, тъй като събирал пари.
Връщайки се към Юри Миков, Найденов каза: „Заради това, че отстояваше определени позиции, той беше неудобен и по времето на ГЕРБ. Настояваше за неговото освобождаване много силно Искра Фидосова. И тогава се наложи лично премиерът Борисов да се намеси, за да може този човек да остане”. На въпрос какво е мотивирало исканията на Фидосова, която напусна ГЕРБ след „тефтерчето” на Филип Златанов, той отговори: „Очевидно е искала нещо от него, с което той не е бил съгласен. Може да иска определени услуги, може да иска определени назначения. Това може да иска един от силните хора тогава на управлението на ГЕРБ”.
Найденов отказа коментар по започналото разследване срещу бившите пиарки на земеделското министерство, които похарчиха 50 000 лева за създаване на профили в социалните мрежи.