Отстраняването на Иван Гешев провокира реакции на политическата сцена у нас. Според управляващите партии „това е само първата стъпка към съдебната реформа“, а от опозицията смятат, че „мнозинство ще си избере нов Гешев“ и нищо няма да се промени.

„Добро начало, но не е достатъчно“ - така от ПП-ДБ разчетоха отстраняването на Иван Гешев. „Направи впечатление, че процедурата беше скоростно проведена. Това мнозинство, което го избра през 2019-а, действа по един начин - леко иронично и подигравателно. Сега вече застана доста твърдо срещу Иван Гешев. Това по-скоро говори за политическа конюнктура“, заяви Никола Минчев от ПП-ДБ.

От формацията още тази седмица ще започнат разговори с другите в парламента за конституционни промени, които или да ограничат правата на главния прокурор, или изцяло да отпадне тази фигура.

Работата тепърва започва, е позицията и на другия партньор в управлениетоГЕРБ-СДС. „Освобождаването на главния прокурор от Висшия съдебен съвет е стъпка по пътя на съдебната реформа, в името на обществения интерес за справедливост и законност. ПГ на ГЕРБ-СДС ще продължи последователно да работи за успешната ѝ реализация“, се казва в тяхното писмено становище.

Идея за промени са написали и от „Има такъв народ“. Според тях „смяната на един Гешев с друг Гешев не е съдебна реформа“.

„Назначението му беше политическо и уволнението му беше политическо. Хората, които го избраха и твърдяха, че той е супер, когато Иван Гешев все още беше само кандидатура, в момента обърнаха платната. В момента наблюдавате война между бивши съюзници“, заяви Тошко Йорданово от ИТН.

Политически интереси съзряха  от „Възраждане“. В тяхна писмена позиция се казва: „Мнозинството във ВСС е от слуги на ДПС и ГЕРБ. Това мнозинство ще си избере нов Гешев и ще се получи така, че махайки Гешев, ПП-ДБ на практика направиха поредната услуга на ГЕРБ и ДПС - помагайки им да сменят станалият вече неудобен с нов верен слуга.“

От БСП и ДПС запазиха мълчание.

Въпросът сега е дали депутатите ще уважат искането на Иван Гешев да бъде изслушан и пред тях. Още в петък обвинител номер 1 изпрати писмо до председателя на парламента с желание да говори при „закрити врата“ за дела, свързани с търговия с влияние и корупция по високите етажи на властта. И посочи, че иска да сподели много чувствителна информация.

До сега Иван Гешев не е бил изслушван в пленарната зала, а само в комисията по правни въпроси. Ето защо в дневния ред на утрешното заседание на комисията е включено именно желанието на Гешев. Дали той ще отиде, все още не е ясно. Не е ясно и дали с това насрочено изслушване в правна комисия се изчерпва отговора на партиите към искането на Иван Гешев.