Отказаха лечение на носители на вируса на ХИВ. За проблема потвърждават пациенти, лекари и пациентски организации.

Болниците в страната, в които могат да се лекуват ХИВ-позитивните са пет, а пациентите – над 3100. На тези места се проследява състоянието им и се регулира терапията. В случай на друго заболяване, пациентите търсят специалисти. Но често получават отказ, въпреки законите.

Ще го наричаме Петър. Когато в средата на 20-те си години научава, че е инфектиран с ХИВ, се изненадва. Защото всяка година е ходил на рутинни прегледи. Заради друг здравословен проблем Петър се нуждае от операция – има изкривяване в областта на носа, което му пречи да диша.

Снимка: btvnovinite.bg


„Дойде моментът, в който имам сумата. Тя не е малка. Но поради факта, че имам ХИВ, ми се отказва от доста доктори вече”, каза мъжът и допълва, че е споделил за ХИВ вируса още на първия лекар, с който се консултира.

Вече е изпратил запитвания към десетки болници. От половината получава отказ, а от останалите – мълчат.

Снимка: btvnovinite.bg


Ясен също се е сблъсквал с подобен проблем, след като споделя ХИВ-статуса си на зъболекар. „Директно ме изгони. С това, че аз не трябва да бъда лекуван от него. Че съм опасен за него и за неговите пациенти”, посочи още той.

Пациентските организации потвърждават за проблема. Потвърждават и лекари от отделенията, които следят пациенти като Петър и Ясен.

Снимка: btvnovinite.bg


Освен че не е морално, да се отказва лечение е незаконно. И подлежи на глоба от 300 лв. до 1000 лв. Пациентите не са длъжни и да съобщават ХИВ-статуса си, като и това не е причина за отказ.

Дали има санцкионирани лекари – от здравното министерство не дадоха данни, но заявиха, че сигналите са един-два годишно. През май тази година мъж с ХИВ почина, след като няколко болници отказаха да го лекуват.