“С България и Румъния днес Шенгенското пространство стана по-силно". Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по повод единодушното решение на Съвета на Европейския съюз късно вечерта за присъединяването на България и Румъния към Шенген с отпадане на контрола по вътрешните въздушни и морски граници.
Това ще се случи от 31 март 2024 г., се казва в съобщение до медиите на българското Министерство на външните работи.
"Специално благодаря на Бойко Борисов за всеотдайната и последователна работа"
„Присъединяването на България към Шенгенското пространство е национален приоритет и ангажимент съгласно Договора ни за присъединяване към Европейския съюз. Благодаря на правителствата, които са работили за напредък за постигане на този приоритет. Бих искала специално да благодаря на Бойко Борисов за всеотдайната и последователна работа по темата, на парламентарните групи, подкрепящи правителството, на българските евродепутати. Моята позиция по темата и принос за постигане на тази цел е от над 10 години", заяви Габриел.
Тя посочи, че България показва ежедневно ключовата си роля в опазването на външните граници на Европейския съюз и подчерта, че страната ни разполага със силна система за управление на границите, която допълнително засилва сигурността на ЕС.
„Благодаря на екипа до мен за нелеките преговори и преодоляването на трудните, изглеждащи обезкуражаващо понякога, моменти. Оценявам перфектната ни координация и убедителни резултати с министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, на когото ще продължа да разчитам“, коментира още Габриел.
„Благодаря на държавите членки на ЕС, на Европейската комисия, на Европейския парламент, на Испанското председателство на Съвета на ЕС, на Генералния секретариат и на Правната служба на Съвета. Благодаря, че работихме заедно и в тези празнични дни, за да постигнем напредък по важен национален приоритет за България“,допълни вицепремиерът.
„В дипломацията се казва, че добър компромис е този, в който и двете страни не са доволни изцяло. Вярвам, че преговори водени от защита на националния интерес, не можеха да имат различен резултат. Нека направим така, че с взаимно доверие и общи действия, 2024 г. да бъде водена от общоевропейския интерес. С приемането на сегашното Решение на Съвета на ЕС, България става пълноправен член на Шенгенското пространство с поетапно отпадане на контрола по различните видове граници - от края на март 2024 г. ще отпадне контрола по въздушните и морски граници. През 2024 г. ще продължим да работим заедно и за последващо отпадане на контрола по сухопътните граници“, допълни Мария Габриел.
По-рано през деня вчера Австрия вдигна ветото за приемане на България и Румъния в Шенген, а седмица преди това нидерландският парламент свали дългогодишното си вето срещу България.
В решението си Съветът се ангажира да работи за отпадане на проверките и по сухопътните граници в Шенгенското пространство.
България ще получи значителна финансова подкрепа и техническа помощ за границите
В съвместна тристранна декларация с Австрия бяха очертани и ангажиментите на България и Румъния за укрепване на функционирането на Шенген. Отделно и Европейската комисия (ЕК) със своя декларация пое ангажимент за подкрепа на България и Румъния в охраната на външните граници на ЕС. България ще получи значителна финансова подкрепа от Европейската комисия, както и оперативна и техническа помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана (FRONTEX) по българо-турската и българо-сръбската граници, посочват от пресцентъра на Министерския съвет.
Не приемаме допълнителни условия за бежанци от Сирия и Афганистан