Австрия потвърди, че е дала съгласието си за правнообвързващ текст за допускането на България и Румъния в Шенген по въздух.

До момента няма нито един официален източник, който да е виждал и да потвърди за искания или условия към България. Исканията на Австрия не са нови.

Относно приемането на мигранти "основно от Сирия и Афганистан" става въпрос за мигрантите, влезли през нашата страна и регистрирани у нас.

Това задължение не е ново, а отпреди 10 години. Валидно е не само за нас, а за всяка държава членка на ЕС. Това се определя от т. нар. "Дъблински споразумения".

Според тях именно държавата, в която са влезли мигрантите, ги регистрира и отговоря на искането за убежище. Към нея трябва да бъде върнат мигрант с отказано убежище, който обаче е стигнал до друга държава членка.

Законно е да се иска да приемем обратно мигрант, влязъл в Европа през България. Няма законов текст на ЕС, който да позволява една държава членка, примерно Австрия, да налага на друга държава членка, примерно България, да приема мигранти, които не са влезли оттам.

Българските власти този път са предпазливи в реакциите си. За bTV от Министерския съвет заявиха само, че ще коментират когато завърши цялата процедура.

 В четвъртък България и Румъния разгласиха принципната си договорка с Австрия, но официалната позиция от Виена дойде едва днес, като през това време преговорите продължаваха.

Напрежение у нас се създаде от условията, които Виена постави срещу заветното да за „въздушен Шенген“:

  • Повече акции на „Фронтекс“ в България и пари от ЕК за подсилване на външните граници,
  • Засилване на контрола по сухопътните граници,
  • България и Румъния да приемат търсещи убежище, особено от Афганистан и Сирия.

Последното провокира остра реакция от опозицията, която дори поиска оставката на правителството.

„Въздушен Шенген“ ще има, когато необходимите условия са изпълнени, заяви австрийският министър на вътрешните работи.

„Това означава, че трябва да се усили присъствието на Фронтекс, особено по границата на България, но също и в Румъния . И тези две държави трябва да приемат обратно бежанци, особено от Афганистан и Сирия - това са ясните условия и позицията, по която се договорихме трите държави. Комисията и председателството трябва да работят въз основа на тази позиция“, каза Герхард Карнер, министър на вътрешните работи на Австрия.

Снимка: bTV

„В замяна на „въздушен и воден  Шенген“ сме се съгласили да приемаме обратно нелегални емигранти. Иначе казано, страната ни бавно ще се превърне в един огромен бежански лагер“, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

Днес от правителството запазиха мълчание. Партиите, които го подкрепят в парламента, също.

Регламентът от Дъблин определя, че първата държава членка, през която бягащи от война, са влезли на територията на Европейския съюз, е длъжна да ги регистрира и да се занимае с молбата им за убежище.

Според бившия служебен министър на вътрешните работи условието на Австрия в преговорния процес е ново.

„Австрия имаше пет изисквания и нито едно от тях не включваше да приемем нерегистрани мигранти от Сирия и Афганистан. При всички случаи трябва да се действа национално отговорно. Трябва да се коментира това нещо и да се комуникира с българската общественост“, каза бившият министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.

Нито в отговора до bTV, нито в изказването на австрийския вътрешен министър не се посочва дали става въпрос за регистрирани или нерегистрирани в България мигранти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement