След дълги и сложни преговори постигнахме принципно съгласие с Австрия за приемане на България и Румъния в Шенген, заяви премиерът Николай Денков преди редовното правителствено заседание.
В началото за въздушните и морски граници, добави той.
Изказването му е по повод информацията изнесена по-рано от Букурещ, че март 2024 г. България и Румъния влизат в Шенген по въздух и вода.
След 12 години без особен напредък по темата Шенген, днес може да се поздравим с безспорния успех на българската държава, каза Денков.
Австрия пое ангажимент да продължат преговорите за отваряне на сухопътните граници и преговорите ще са съчетани със съществена подкрепа на Европейската комисия за защита на външните граници на Европейския съюз с Турция и Сърбия, за да се намали притокът на нелегални мигранти, подчерта премиерът.
„До момента дата, свързана с приемането на сухопътните граници не е уточнявана нито с Румъния, нито с Австрия, нито в преговорите с ЕК. Австрия е поела ангажимент да продължат преговорите. По никакъв начин в разговорите ни не е имало обсъждане за разделяне на България и Румъния в тези преговори“, допълни премиерът Николай Денков.
По думите на Мария Габриел става въпрос за деликатен преговорен процес, който още не е завършил. Надяваме се това да стане до края на годината, каза тя.
„Продължаваме да работим активно с партньорите в Австрия, Румъния, ЕК, испанското председателство, както и с генералния секретариат и правната служба на съвета по решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген. При постигане на съгласие двете държави ще могат да приложат шенгенското законодателство. В края на март ще отпадне контрола по въздушните и морските граници, а на следващ етап – и контролът на сухоземните граници“, каза министърът на външните работи и вицепремиер Мария Габриел.
Премиерът поздрави всички български граждани за празниците, които честваме около Рождество Христово, Коледа и Нова година. Денков пожела и е една по-добра 2024 г.
bTV изпрати официално запитване до австрийския канцлер Карл Нехамер. Специално за bTV говорителят на федералния министър на вътрешните работи Кристоф Рейзер обясни, че преговорите продължават и в момента.
"Въздушен Шенген" означава, че пътниците от Румъния и България вече няма да трябва да летят до Европа през чуждестранните терминали. Паспортите им ще бъдат проверявани от авиокомпаниите на изхода, както обикновено, уточни Рейзер.
В момента не се водят преговори за присъединяване към "сухопътен Шенген".
Австрия има и своите условия:
- Увеличаване на операциите на Фронтекс в България и финансиране от Европейската комисия за стабилна защита на външните граници;
- Приемане на търсещите убежище лица, особено от Афганистан и Сирия, от страна на Румъния и България.
„Австрия има реален проблем. Тя е №1 по брой регистрирани незаконни мигранти на глава от населението и търси начини да реши проблема. За съжаление, България се появява в част от тази по-обща картина. В хода на преговорите Австрия помага на България и на други гранични държави, настоявайки ЕК да ги подпомогне със средства, с технически средства, с експерти от Фронтекст и други институции. Интересът на Австрия съвпада с интереса на България, защото ние също искаме да укрепим по-добре външните си граници. Тук няма сериозно разминаване в целите, а в това как да бъдат фазирани процесите на укрепване на границите и отпадане на сухоземните вътрешни граници“, каза още премиерът Николай Денков.