Остров Св. Св. Кирик и Юлита в Созопол е все по-близо до реализацията на идеята - формално да се превърне в „Лувър N3“ и да се нареди до музеите в Париж и Абу Даби. Местните хора обаче продължават да са скептични как потъналото в разруха място би могло да стане световен център на изкуствата.
Островът е религиозен център на древна Аполония Понтика, с хилядолетна история, проучена и затрупана под чували.
"Изглеждат неугледно, но под тези чували, под пръстта тук са консервирани изключителни археологически обекти. Най-ранният гръцки храм в България се намира тук от архаичната епоха, VI век преди Христа, още няколко други храма, ритуални ями", твърди Найден Прахов от Центъра за подводна археология в Созопол.
Според него сградите са в ужасно състояние вследствие на суровите климатични условия, човешкото бездействие и човешкото действие.
Най-известната сграда е рибарското училище, строено в началото на XX век, по-късно Военноморско училище, от което е оцеляла само част от конструкцията. Паметник на културата, от 2005 г. и заедно с острова се стопанисва от Министерството на културата.
"Няма да се събаря нищо! Тя сградата между другото е стоманенобетонна, така че е много здрава като конструкция. Пари ще бъдат осигурени по линия на трите държави, които участват в проекта, по линия вероятно и на европейски фондове", обясни министърът на културата Боил Банов.
Финалният проект за острова-музей трябва да е готов до половин година.