„Константната практика на Конституционния съд (КС) е да не пререшава вече решен от него случай. Случаят може да се пререши тогава, когато обществените отношения са се променили.“

Това заяви в студиото на bTV д-р Орлин Колев, преподавател по Конституционно право в СУ „Св. Климент Охридски“.

По-рано днес от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че той е взел решение да сезира КС за промените в Конституцията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Към конкретния случай може би президентът е преценил, че имаме основания и затова търси санкцията на КС. Но дали ще се допусне до повторно разглеждане зависи единствено от КС. Ако липсва седми глас, в полза на искането, отправено от президента, просто няма да се допусне и цялата тази технология ще загуби смисъл“, обясни още той.

„Органите на Народното събрание, каквито са председателят и в последствие комисиите, са ясно отделени от парламентарните групи. Не следва да се причисляват една към друга. Това са две различни категории. Органите на Народното събрание спомагат то да функционира, защото без тях не може да упражнява двете основни свои функции – законодателната и контролната“, добави д-р Колев.

 

 

„Парламентарните групи са установени като форми в главата за президент. Те нямат никакво отношение към функционирането на парламента, но имат отношение към формиране на правителството“, заяви преподавателят по Конституционно право.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK