Ранобудните студенти освободиха аудиторията, от която започна студентската окупация. С решението си обаче протестиращите не сложиха край на акцията, а дадоха възможност на 431 студенти да се явят на държавен изпит.
„Завършил съм семестриално, последен държавен изпит. В 272 се падам и се надявам всичко да мине добре”, каза един от студентите. Друг допълва, че подкрепя протеста на колегите и не му пречи „С нагласата съм за успешно провеждане на изпита”.
Ранобудните решили, че изпитът трябва да го има, защото на него се явяват много завършващи и няма друга зала, която да ги събере. Затова изнесли личните си вещи. По думите им само са изчистили и подредили.
„Тези хора са се готвили дълго, за да получат дипломите си. И да им попречим ще бъде безотговорно от наша страна”, коментираха окупаторите.
Най-трудно било да организират охраната на изпита, а това ядоса някои от студентите:
„Тази сграда е колкото ваша, толкова и моя, толкова и на цяла България. Ние да учим 5 години и заради хора като вас да не можем да се дипломираме”, беше мнението на студентка.
Николета разказва, че всички 60 души от нейния курс са против окупацията. Студентката се ядосва, че въпреки спряния учебен процес университетът продължава да получава държавна субсидия, а студентите – стипендии. „Те получават стипендии без да учат. Аз не мисля, че това е нормално”, каза тя.
Един от студентите-окупатори контрира: „Учебните занятия ще бъдат наваксани, а стипендията се получава за минал период, а не седмица за седмица”.
Заедно с организацията на изпита, протестиращите подготвят със свои преподаватели и общонационална стачка - на 10 ноември. Отброяват дните до събитието с цифри, разлепени в центъра на София.