Журналисти, работещи в Българското национално радио твърдят, че съществуват порочни практики в харченето на субсидията за обществена медия. Служителите на БНР протестират за пореден ден срещу орязването с 40% на хонорарите им. Тече и подписка за оставката на директора на радиото Радослав Янкулов.

Липсата на диалог между ръководство и служители допълнително влошава ситуацията. Журналистите твърдят, че са свидетели на задкулисни решения, свързани с концепцията на Българското национално радио. Те настояват за външна експертиза, която да разследва дейността на институцията и да установи дали са направени нарушения.

Протестиращите зададоха въпрос на Георги Лозанов, гост в студиото на Тази сутрин, дали е доволен от ръководството на БНР: „На последния отчет отправих забележки, свързани със стила на управление и вътрешната комуникация. Това е обществена медия, тя трябва да се управлява в активен диалог с управляващите”, отговори той.

Според Анюта Качева, член на управителния съвет на Българското национално радио, обвиненията са неверни и тя не е съгласна, че липсва диалог. Журналисти от радиото казаха, че са свидетели как техни колеги са били принуждавани да се подпишат в контра подписка за подкрепа на управлението на радиото. Качева отрече тези твърдения, като обясни, че са поискали да направят питане дали служителите са съгласни с взетото от ръководството решение.

Според Георги Лозанов управителният съвет трябва да има свободата да управлява медията: „Радиото е автономно управление. Протестът на журналистите не е основание за прекратяване на мандата”. По думите му бюджета на БНР е около 40 млн. лева, но проблемите идват от там, че журналистите са важна част от радиото, а техният дял в бюджета е по-малък от реалното им място в системата.

„Има потенциал тези две страни да намерят компромис помежду си и да помогнат за започването на друг тип диалог и смяна на начина на ръководене”, допълни още той.