Пазарджишки квартал се обяви в подкрепа на осъдения за проповядване на верска нетърпимост Ахмед Муса. Той е единственият от 13-те обвиняеми, духовници който ще лежи в затвора за проповедническата си дейност.
Махала, променена от вярата
Жените в пазарджишкия квартал "Изток" носят хиджаб - казват по волята на Аллах, а мъжете - дълги бради - като на пророка Мохамед. Външният им вид се променил през последните години заради вярата. А Ахмед Муса довел вярата в махалата, единодушни са хората:
„На моя мъж цялото им поколение крадци, убийци, затворници - а сега всички станаха мюсюлмани!”, казва една жена. „Благодарение на Ахмед Муса - той ни оправя цялата махала - това пияници, това жабари, това наркомани - и всички, цялата махала се молим на Аллаха!”, допълва друго.
Няма страшно
Религиозните братя и сестри на Ахмед Муса казват, че само тук е истинският ислям. Пътували, чели и така стигнали до същността на вярата, разказва самият Муса.
Уверява ни, че зад брадите и хиджаба не се криели радикални възгледи и опасност за хората с друга вяра: „Гледайте тези жени! Вижте монахинките! За монахинките защо не казвате защо се обличат така, защо не казвате, че са се затворили, че са терористки? За монахинките защо не казвате защо се обличат така, защо не казвате, че са се затворили, че са терористки? Ако последваме монахинките и тези хора ги последват, след 100 гоинид няма да имаме деца. Защо не казват на тези жени, че са свещени? Те раждат много деца!”
Забрадка или училище
„Целта на това покривало е да не изкушаваме другите мъже”, казва една от жителките на махалата. Тя знае, че не може да ходи на училище забрадена и е завършила само четвърти клас. В ръцете си държи нещо „за Аллах”, но не може да прочете какво точно.
Заради забрадката, която носи от първата си година, вероятно и Зюмран няма да може да чете. Защото в клас със забрадки не може. Възрастните не смятат, че е твърде малка, за да бъде забрадена; това се прави „За Господ”.
Забулването не става нито срещу пари - както се твърди, нито против волята им, уверяват ни жените. А за ученето имат лесен отговор: „Компютъра си пускаш и учиш. На турски си пускаш компира и учиш”.
Съдят исляма
И Ахмед, и хората от квартала не приемат за справедлива присъдата. „Нямат доказателства, нямат аргументи, само слова. Аз мога да кажа, че вие сте убивали, но само със слово мога ли да кажа, че сте убийца? Това дело не е за мен, не е за Ахмед Муса, те съдят ислямската религия”, смята имамът.
„Щом днес на него стават тези проблеми, утре ще се случват и на нас”, убедена е жена на улицата.
Защитата на Ахмед Муса обжалва присъдата му пред апелативния съд.