Софийското село Лозен е по-голямо от половината български градове. Градовете на свой ред, с изключение на София, продължават да губят население.
От общо 257 български града само 35 са увеличили броя на населението си. Столицата продължава да е най-привлекателна за нови жители. През 2013 г. хората там са се увеличили с над 8300 души. В Пловдив има близо 2 000 нови жители, а във Варна над 1100.
За последната година се е увеличил броят на жителите и в доста по-малки градове. В Несебър например са регистрирани 524 души повече, в Свети Влас жителите за година са се увеличили с 230, а в Поморие със 145.
Негативна е тенденцията в Плевен, където жителите са намалели с над 1300, във Враца, където са регистрирани близо 1100 души по-малко, и Перник, където жителите са с над 980 по-малко.
Феноменът „Лозен”
В България има село, което е по-голямо от 142 от градовете. Казва се Лозен и е на около 8 км от първата метростанция на столицата. По последни данни там живеят 6322 души. Селото има две детски градини, две училища, няколко църкви и 200 абонати само в библиотеката на читалище „Светлина".
„Винаги е било добре населено, много хора е имало”, казва местната жителка Цветанка Сиракова, която работи в читалището. Тя е местна и никога не е мислила да се мести от Лозен. „Имала съм възможност, пътувала съм и дори малко съм работила 90-те години няколко месеца извън страната, поради финансовите нужди, които имах, но никога не можеш да намериш, където и да си, това, което е тука”, смята Цветанка.
Близостта до София и автомагистрала „Тракия”, Лозенската планина и чистия въздух са плюсовете на селото, казват местните. „Трябва да бъдат насочени инвестиции, за да задържиш един човек на едно населено място, той трябва да има задължително къде да се труди, да има препитание”, обясни кметът на селото Васил Станчев.
Селото е привлекателно и за бизнеса. Има предимно малки фирми, строят се много нови къщи, а скоро се очаква да отвори врати и частно училище.
Със строеж е свързана съдбата и на едно от закритите села през последната година. В село Дрянът през 50-те години на миналия век са живеели близо 300 души. Сега само жиците подсказват, че там е имало живот. „Хубаво беше, и магазинче си имаше”, спомня си Станка Петрова от съседното село Табашка.
В това населено място по регистрация има 52 души. За Дрянът разказва, че държавата изселила хората, за да се строи язовир. Двайсет години по-късно язовир там няма.
Данните към началото на тази година показват, че в България има над 5200 населени места, от тях градовете са 257, а селата 5009.
Любопитна подробност е, че със статут на населени места са и два манастира - Клисурският и Рилският.