Споровете и дискусиите за националните паркове „Рила”, „Пирин” и „Витоша” продължават от години. Според инвеститорите, всичко сe прави с цел развиване на планинския туризъм в съчетание с опазване на природата в планината.

Екоактивистите обаче са категорични – защитените територии ще бъдат унищожени, разграбени, застроени.

От какво се притесняват те?

Новият 10-годишен план за управление на Национален парк „Пирин” е изготвен от фирма „Пролес Инженеринг” ООД. Основните му цели са както защита на природата и биоразнообразието, така и защита на туризма. Според природозащитниците, обаче, само последното е приоритет.

В плана за управление са заложени проекти за нови ски зони в Пирин, освен настоящата към този момент в Банско. Говори се за разширение на ски зоната в Банско и построяване на още две – една в Добринище и една в Разлог. Това означава и удължаване на километрите на ски пистите, построяването на нови съоръжения и сеч на дървета.

Снимка: bTV

„Зелените” организации са на мнение, че става дума за една територия със спортни и туристически съоръжения, която ще бъде с 4 пъти по-голяма, отколкото е сега. При това положение, застроените територии ще бъдат 65% от територията на парка - от сегашните 219 хектара на 26 558 хектара, 90-те хектара за ски писти, ще станат 490 хектара.

Същата фирма, „Пролес Инженеринг”, е автор и на плана за управление на Национален парк „Витоша”. Към този момент зоната за ски спорт е около 208 хектара от територията на парка, като не е ясно колко ще бъде по новия план.

Снимка: bTV

Знае се само, че с подробен устройствен план и с одобрение от МОСВ, може да се строи в „Зоната на хижите, сгради за подслон, административните центрове за управление и поддръжка на парка и спортните съоръжения", 4089.4 ха и „Зона за туризъм с крайселищен краткотраен отдих” , 6169.3 ха.

Тук отново екозащитниците се опасяват, че ще се появят нови сгради, писти и спортни съоръжения на мястото на гори, пасища и ливади.

Според плана за управление на Национален парк „Рила”, зоните за многофункционално ползване ще заемат около 75% от общата площ, като не е ясно дали е забранено строителството в тях.

Не е ясно и как ще бъде решен проблема със замърсяването след големите групи туристи в района на Рилските езера.

Каролев срещу природозащитниците – епизод пореден

Лют спор за инвестиционните намерения в българските планини се заформи в студиото на „Тази сутрин”. Седмица след като къса плакати и събира мобилни устройства на екоактивисти по време на международен форум, съветникът в икономическото министерство Владимир Каролев обвини природозащитниците в „комунистически изказвания” и подчерта, че разширяването на зимните курорти няма да навреди на природата.

По думите му данните, показани от bTV, отразяват само и единствено мнението на екологичните организации. Той призова да се говори за ново строителство в Пирин и втори лифт над Банско чак след излизането на ОВОС. Според него нови пътища няма да се строят, а само ще се разширяват съществуващите.

Александър Дунчев от WWF коментира, че се е появила нужда от нов лифт, „защото инвеститорът е увеличил двойно ски зоната незаконно, а градът е построил 20 000 места официално и 40 000 неофициално, а не 7800 по ОВОС”.

По думите му в Австрия няма парк с разрешение в основната зона да се строят нови сгради и винаги парковете са в буферната част.

Той припомни констатираните до момента нарушения в концесията на курорта, като даде пример с изсичането на 65 хектара гора и строежа на съоръжения в директно нарушения на стария ОВОС от 2000 г. Каролев коментира твърденията и показаните от Дунчев документи с думата „Лъжа” и заяви, че от съдебната система зависи нарушенията да бъдат наказвани.

По думите му „свинските черва около Тома Белев” от 15 години водят дела и до момента не са постигнали нищо.

„Банско е презастроено и на мен не ми харесва също”, призна икономистът, като обаче допълни, че разширяването на ски зоната и пускането на втори лифт няма да задълбочи проблема, защото в момента в района има множество полупразни апартаменти и хотели.

По думите му новата кабинка е вътре в границите на сегашната ски зона и е планирана от световен лидер в тази област.

Дунчев запита защо на преден план се поставя развитието на ски зони в близост до защитени територии, когато има възможност да се работи в 4 други района извън национални паркове – Ком-Берковица, Малък Перелик, Боровец и Чепеларе. По думите му екологичните организации подкрепят развитието на туризма, когато се спазват законите.

Двамата спориха още дали има монопол при ски училищата на Витоша, защо няма сняг и дали сезонът е твърде кратък, както и дали четирите апартамента на Каролев в района на Разлог го правят пристрастен.

Още в началото на разговора Дунчев му подари от името на WWF таблет, така че да не се налага да отнема чужди устройства.