Тютюневи работници протестират в пространството между Народното събрание и Българската академия на науките срещу ликвидацията на "София-БТ" АД.

400 души остават без работа заради спирането на фабриката.

Протестиращите не вяварват на официалното становище на работодателя си, че това се налага заради драстично намаляване на поръчките и негативна медийна кампания. КНСБ и КТ "Подкрепа" разпространиха документи, според които има оферти от различни фирми за изкупуване на продукцията на фабриката

Вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров посочи, че според приватизационния договор за "Булгартабак" десет години - до 2021 г., не може да се закрива дружество. "Защо собственикът е тайна? С кого да преговаряме?", попита той.

Никифоров посочи, че повече от 400 души се съкращават, считано от 10 май, като им се предлагат обезщетения, остава да работи само една фабрика в Благоевград. По думите му лъжа е, че работниците получават 35 хиляди лева обезщетение.

 

Представители на синдикатите и на протестиращите влязоха в парламента. Те са поискали среща с председателя на Народното събрание Цецка Цачева и да запознаят парламентарните групи с исканията си.

"Народните представители да ни чуят: "Искаме си работните места", скандираха тютюноработниците и отбелязаха, че депутатите избират Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Депутатите обещаха да изискат договора за приватизация от 2011 г. и да проверят заложените ангажименти в него. На 1 април в холдинга влиза на проверка и агенцията за приватизация.

Вицепрезидентът на КНСБ съобщи, че днес ще протестират тук, а утре - пред холдинга. "Искаме следприватизационният контрол да бъде изпълнен, да видим собственика, да видим разчетите и защо не приема други оферти, а ликвидира", добави Никифоров.

Трябва ли държавата да спасява "Булгартабак"?