С викове "Искаме природа, не искаме бетон" природозащитници излязоха в центъра на София на протестно шествие срещу застрояването на Иракли и срещу опитите за узаконяване на незаконните строежи в Националния парк "Пирин".

Те издигнаха плакати с надписи: "Развитие с природата, а не против нея"; "Спри бетона, писна ми от строителен тероризъм". Едно от основните им послания към управляващите беше: "Морето не е частно, нека ви е ясно". Организатор на протеста е Коалиция "За да остане природа в България", но към него се присъединиха и някои от най-активните "ранобудни студенти".

Протестното шествие започна от паметника на Патриарх Евтимий и продължи по ул. "Витоша", "Солунска" и "Гурко", за да завърши пред Министерски съвет - една от основните институции, от които зависи бъдещето на Иракли и Пирин, предаде БГНЕС.

От неправителствената организация настояват да не се променя концесионния договор на "Юлен" АД - да се обяви за невалиден, а нарушителят, надвишил концесията, да получи наказание. Според тях трябва и да се търси и сурова дисциплинарна отговорност от съдиите, взели решения за подновяване на строежа в Иракли и върнали делото за лифта на Платото отново във ВАС.

Според Коалиция "За да остане природа в България" управляващите бездействат по широко рекламирания от самите тях парк "Българско Черноморие", предложен от природозащитници, за да се опазят последните незастроени плажове по Черноморието. От неправителствената организация са убедени, че са необходими само шест стъпки, за да се гарантира опазването на природата.

Те смятат, че НС трябва да наложи мораториум върху промяната на предназначението на гори и земи и върху издаването на строителни разрешения в зоните от европейската екологична мрежа Натура 2000 по Черноморското крайбрежие до изработване на цялостна визия за развитие на Черноморието. Те предлагат още законови промени, за да се може да отпаднат изключенията за застрояване на дюните. От НПО-то настояват и за прекратяване на всички процедури за придобиване на държавни имоти в защитени зони от мрежата Натура 2000, а държавните и общински земи в защитените зони да станат публична собственост.

Активистите искат и МОСВ да издаде заповеди за обявяване на 19-те защитени зони по Черно море, а заповедите да включват категорична забрана на ново строителство на 2 км от границата на морския бряг. Те искат МЗХ и прокуратурата да предприемат стъпки за разваляне на всички сделки с държавни имоти, в които попадат дюни, сключени след 2007 г.