Нови правила за аптеките - медицински изделия ще се отпускат навсякъде, където има договор с касата. Фармацевтът ще има право да приема само точно определен брой рецепти. Това е записано в новия договор между касата и аптеките за тази година, с който bTV разполага. Документът ще стане публичен до дни.
Тази година процедурата се забави, тъй като се изчакваха промени в Закона за лекарствата. Имаше и няколко спорни предложения, които разгорещиха и удължиха преговорите.
Какво е различното?
Има няколко нови неща, които ще засегнат пациентите. Те ще могат да взимат диетични храни и медицински изделия - като глюкомери и тест ленти, от всяка аптека, сключила договор с касата.
Сега могат да ги вземат само от аптеките в района на джипито им.
И още - въвежда се правило, според което един фармацевт трябва да отделя средно по 6 минути за обработка на рецепта за лекарства по каса. Но не си мислете, че всеки пък когато застанете до гише като това ще трябва да чакате 6 минути, това е осреднено време т.е. може малко по-бързо или по-бавно да ви обслужат.
Още когато това правило се появи като предложение се чуха притеснения, че ще се стигне до връщане на пациенти.
Бързи, смели, сръчни
Фармацевтът ще трябва да отделя средно по 6 минути за обработка на рецепта за лекарства по каса. Ако рецептата е придружена с протокол - минутите са 9. Или казано иначе, въвежда се лимит на броя рецепти, които една аптека може да отчете.
От касата твърдят, че това се налага, заради фрапиращи случаи, при които на името на един фармацевт се отчитат огромен брой рецепти, а физически той няма как ги да обработи.
„Колкото и да е автоматизирано всичко, колкото и да се работи с компютър, абсолютно е невъзможно да се обработи една такава рецепта за секунди, камо ли пък и рецепта с протокол”, коментира Маргарита Грозданова от НЗОК. По думите й има съмнения за злоупотреби.
Изискването за средна продължителност за обработка на рецепта ще засегне само некоректните аптеки, категорични са от фармацевтичният съюз.
„Там най-вероятно не работят магистър-фармацевти. Дейността, която би трябвало да се извършва от магистър-фармацевти се извършва от неквалифициран персонал, което е опасно за пациентите", обяснява Димитър Маринов, който е магистър-фармацевт.
Няма да се връщат пациенти, а напротив - ще се гарантира качество на обслужването. Тъй като в изчислените минути за обработка е включено и времето за консултация на пациента.
„Важно е, защото става въпрос за здравето. Не си в хранителен магазин да си избереш кой вид сирене да хапваш", смята пациентката Анелия Георгиева.
Лимити и срокове
В населените места, в които има само една аптека, сключила договор с касата, максимално допустимият брой рецепти ще може да се надвишава с до 30 на сто.
Рецептите над лимита също ще се плащат от касата, но аптеката ще се глобява.
И още - фармацевта ще може онлайн да проверява дали пациентът е със заверена рецептурна книжка. Досега това не беше възможно и ако аптека отпусне лекарство на пациент, забравил да си завери книжката, касата не й възстановяваше парите.
С новия договор се съкращават сроковете, в които касата се издължава на аптеките. Знаете, досега периодично възникваха проблеми с това, че касата бави парите.
Новият договор ще бъде публикуван в Държавен вестник до дни и влезе в сила от месец май.