Комисията по икономика в парламента отхвърли предложението за частична отмяна на забраната за пушене на обществени места. Повече от час депутатите от комисията обсъждаха идеята, като на дебатите присъстват над 100 души, включително министрите Десислава Атанасова и Делян Добрев.
„Моля оставката на министър-председателя да не е обект на дискусията в икономическа комисия. Да не ни плаши с оставка. Да я дава, като иска. Може пък това да е решение”, каза депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова.
Дебатът "за" или "против" тютюнопушенето на закрито никога не е бил толкова яростен, колкото в момента. След като миналата седмица здравната комисия категорично отхвърли предложението за отпадане на забраната, днес членовете на икономическата комисия последваха примера им. Не така единодушно обаче - 10 депутати гласуваха за, 6-ма против и 5-ма се въздържаха, т.е. забраната оцеля само с 1 глас повече.
Това обаче не е краят на битката - предстои предложението да бъде гласувано от всички 240 депутати в пленарната зала. И докато кипяха дебати, отвън привържениците и противниците на забраната сблъскаха позициите си на два отделни.
„Няма как министър-председателят да е на една позиция, а министрите да се хванат за гушата. Това е цирк”, коментира и друг социалист - Румен Овчаров. Той се обърна към представителите на бизнеса с думите: „Колко пъти едно политическо мнозинство трябва да ви употребява. Те не се интересуват от вашия бизнес.”
Докато възгласите на протестиращите още отекваха, различията по темата доведоха до сблъсъци и вътре в икономическа комисия, където един срещу друг застанаха и съпартийци.
"Извинявам се на всички за гласа - това е защото се опитвам да спазвам закона и пушейки навън се разболях", заяви Стоян Иванов, вносител на законовите промени. "На мен самия също ми харесва повече, когато не се пуши в заведенията, но представителите на заведенията казват, че им се отразява изключително негативно върху оборотите и бизнеса", смята Делян Добрев, министър на икономиката, енергетиката.
Румен Овчаров от Коалиция за България извади даните, че 30% от пушачите са започнали да пушат по-малко, а с 3% намалява потреблението на цигари в Българя.
Депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев заяви, че всички предложения за отмяна на забраната са дошли от представителите на бизнеса. „Когато има проблем, е нормално в икономическа комисия той да бъде обсъден”, заяви депутатът и подчерта, че не става въпрос някой да бъде употребен.
Около 30 души наброяваше тълпата от демонстранти срещу отмяната на забраната, които са от Коалиция „България без дим”. Те издигнаха плакати с думите „Без дим може, без здраве не може”, „Конституцията важи и след 22 часа”, „Гражданското общество не спи” и други. На един от плакатите можеха да се видят снимки на депутатите от Икономическата комисия и надпис „Здравето е по-ценно от икономиката, вземете мъдро решение”.
Агитката от пушачи, които настояват за отмяна на забраната се оказа по-многочислена - около 250-300 души.
Двата протеста, в източната и западната част на парламента, бяха разделени от полицейски кордон.
Миналия четвъртък беше внесено предложение за нов текст, с който частично се отменя наложеното ограничение за пушене на закрити обществени места. Вносителите на промяната искат да се позволи тази дейност в заведения, като има обособени места за пушачи и непушачи.
Мотивите за искането са свързани със загубите на бизнеса. Представителите на бранша заявиха, че има значителен спад на посещаемостта в заведенията след въвеждане на пълната забрана за тютюнопушене от 1 юни тази година.
Още миналата седмица стана ясно, че премиерът Борисов, здравният министър Десислава Атанасова и колегата й от финансовия сектор Симеон Дянков не подкрепят предложението за частична отмяна на забраната. Президентът пък заплаши с вето всеки закон, който отмени забраната за пушене.
Предстои бизнесът да проведе срещи със собствениците на заведенията в цялата страна, за да решат какви действия да предприемат. Не са изключени нови протести, дори гражданско неподчинение и блокади на пътища. В четвъртък пък се очаква законът за туризма да се гласува от народното събрание, където окончателно ще стане ясно дали спорният текст за тютюнопушенето ще мине.