Увеличението на заплатите в спешната помощ, за което отдавна се говори, може и да не се случи в мандата на този кабинет. Намаленият 7-часов работен ден пък може да намали заплатите на медиците, затова ще се правят нови анализи. В ръководството на Спешната помощ в София се връща отстраненият от предишният здравен министър д-р Георги Гелев.
Днес той не отговаряше на мобилния си телефон. Не убедихме и никого от работещите в ЦСМП да застане пред камерата ни.
Какво се случи?
В началото на юни най-големият град в България беше застрашен да остане без Спешна помощ. Работещите в системата излязоха на протест в подкрепа на директора д-р Георги Гелев, който трябваше да бъде уволнен. Медиците настояваха за двойно увеличение на заплатите, 7-часов работен ден, повече лекари и ясни критерии за спешност и заплашиха с масови молби за напускане.
Два месеца и половина по-късно, обаче, обещаното намалено работно време и увеличението на заплатите са под въпрос.
„По отношение на увеличението на парите, благодаря ви за този въпрос, няма да отговоря. Това е труден процес, който не знам дали ще мога да реша за тези два месеца. Има някакъв момент, който се обсъжда с дирекция медицински дейности, но той трябва да се облече в закон”, обясни д-р Ненков.
От началото на юни до сега в Центъра за спешна медицинска помощ са назначени 15 души, които обаче, се отразяват негативно на възможността за бонуси, твърди сегашното ръководство.
„Колкото повече нови кадри назначаваме, толкова повече намалява фонд „Работна заплата”, в следствие на което и спестените пари от този фонд ще бъдат по-малко”, обясни и.д. директора на ЦСМП д-р Александър Златанов.
Варианти
Единият от вариантите за увеличение на заплатите в сектора беше преминаването на 7-часов работен ден. Така служителите на Спешната помощ щяха да получават същите заплати срещу по-малко труд. Промяната, обаче, за сега е на изчакване - анализи сочат, че може и да ощетят медиците.
Обсъжда се и премахването на районирането на Спешната помощ. Очакванията са, че така ще се прекрати разкарването на пациенти по различни болници от спешните екипи, защото лечебните заведения отказват да ги приемат.
Вероятно през следващите дни ще има промени в работата на Фонда за лечение на деца. Здравният министър не изключи възможността да бъде сменен директорът. bTV вече алармира, че бюджетът е на червено, а новият правилник за рабоатта му взриви общесвтеното мнение.
Междувременно
Продължават опашките пред клоновете на НЗОК в София и в Пловдив за презаверка на рецептурните книжки, с които хронично болните ползват намаление на лекарствата по Здравна каса.
Пациентите разполагаха с 9 месеца да направят това, но, типично по български, се случва в последния момент. За сега са презаверени около половината.
Срокът изтича в края на месеца, но пациентите ще може да отложат презаверката до датата на получаване на лекарствата през септември. Клоновете на Касата в София ще работят извънредно в съботите до края на месеца.
Екип
Д-р Ненков представи заместниците си.
Лидия Нейчева ще отговаря за лекарствената политика. Тя е магистър-фармацевт по образование, работила е в "Токуда" болница, била е зам.-министър по здравеопазването в служебното правителство на Марин Райков. Д-р Любомир Бакаливанов е вторият зам.-министър. Той е анестезиолог от Националната кардиологична болница. От 2009 г.
Началник на кабинета на МЗ ще е Лидия Иванова. Тя също е била зам.-министър на здравеопазването в служебния кабинет на Марин Райков.
Самият Ненков заяви, че е лекар от 1996 г., работил е във ВМА, Правителствена болница, бил е зам.-министър в кабинета на Марин Райков.