Ако делът на заетост на лицата без увреждания у нас е 59 на сто, при лицата с увреждания е едва 22%. Това означава, че при хората с увреждания рискът от социално изключване е почти три пъти по-висок, заяви президентът Росен Плевнелиев на конференцията "Променя ли се светът на хората с увреждания".
„Не уврежданията правят хората непълноценни, а средата, която не може да ги възприеме”, категоричен бе той.
Росен Плевнелиев постави акцент върху необходимостта да се улесни достъпът до физическата среда, транспорта, информационните и комуникационните технологии, до стоки и услуги. Предизвикателство е също така получаването на адекватно образование, за да бъдат хората с увреждания конкурентни на пазара на труда.
"Належащата вече реформа в образованието трябва да интегрира и да използва потенциала на хората с увреждания", категоричен бе държавният глава.
„Не трябва да подхождаме с ниско самочувствие - в някои отношения страната ни е иноватор, много е постигнато, но много още можем да постигнем. Все повече хора в България имат за своя каузата на хората с увреждания и резултатите вече са налице", каза държавният глава, според когото у нас вече се наблюдава промяна на подхода.
Президентът апелира за честен дебат и за обществена солидарност по проблемите на хората с увреждания у нас. "Те са част от нас - те са наши роднини и близки, те имат нужда от съпричастност, от съдействие, от признание и от помощ да упражняват своите права на граждани и да развиват потенциала си в интерес на държавата и обществото", заяви още Росен Плевнелиев.
Към днешна дата страни по Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания са 141 държави, 25 от които са членки на ЕС. Съюзът е поел ангажимент да изгради до 2020 година Европа без бариери за близо 80 милиона хора с увреждания.