Сливен е градът с най-много млади хора в България, а Видин - с най-застаряващо население. Това отчита последният анализ на Евростат за демографската структура на Европейския съюз. Тенденциите у нас обаче остават негативни. Страната ни постепенно се топи, а жителите във всяко десето българско село се броят на пръсти.

Намаляването на населението е с най-бързи темпове в Габровско. Там от 175 села в 63 вече няма никой. Следват Великотърновско, Смолянско и Хасковско. Друг аспект на тези тенденции е процентът чужденци, които идват и остават в дадена страна. Окава се, че София е сред евростолиците с най-малко чужденци - едва около 13 000 или 1% от всички столичани.

Бургас е вторият най-млад град у нас - 15 на сто от населението му е под 15-годишна възраст. За повечето бургазлии определящо за развитието на града е морето, качественото образование и добре платената работа, които задържат много млади хора там.

Тим Лот е един от онези 13 000 чужденци, живеещи в столицата. Дошъл е преди 10 години, за да преподава английска литература в Американския колеж, влюбил се и останал. В началото се прехласнал по красивата природа, социалния живот и динамиката, но постепенно се сблъскал и с лошите страни.

"Преди години нямахме деца и животът беше супер - театри, култура. После с децата стана по-трудно - тротоари, количка, къде да караш количката", казва Тим.

България остава сред най-застаряващите нации в Европа. Всеки 5-и българин е на над 65 години. За една година населението ни е намаляло с 45 000 души. 73% от хората живеят в градовете като половината от младите рано или късно напускат родните си места.

Дългосрочната прогноза обаче не е апокалиптична - ветроятно след 50 години населението ще се е увеличило, но ще се е променил етническият модел, като българите ще се смесят с повече имигранти от Близкия Изток и Африка. Най-много млади хора живеят във Франция, а най-застаряващо е населението на Испания и Германия.