Защо са скъпи лекарствата у нас? На този въпрос се опита да отговори разследване на bTV Репортерите в България, Гърция и Македония. Къде по веригата - от завода до аптеката, стойността на медикамента набъбва най-много?
Маргита Дауле от Благоевград пътува редовно до Серес за лекарства. „В България съм го купувала за 39,90 лв. Погледнете цената: 4,72 евро,” показва тя един от медикаментите.
На по-малко от 100 километра от Благоевград, в Гюешево, Йорданка Начева също пътува за по-евтино лечение - в Македония. Обяснява, че за разлика от Гърция, в Македония не всички лекарства са по-евтини.
„Не мога да се занимавам със Здравната каса. Колко ще спестя - 2-3 лева. То не си заслужава. По-добре да си ги купуваме лекарствата за повече време, за месец и готово. Даже до Македония е по-близко. Отиваме, купуваме оттам лекарствата и се връщаме,” разказва Йорданка Начева.
„Сравнението между България и Гърция и България и Македония не може да бъде директно, защото се касае за различен по големина пазар, различни системи на ценообразуване и реимбурсиране и различен начин на съставяне на ценова листа или позитивен списък.” Това е обяснението на Венислава Марик от дирекция „Лекарствена политика” в Министерство на здравеопазването защо цените на медикаментите в Гърция и Македония са мотивът на българските пациенти да пътуват до там.
„Когато сравняваме цени винаги трябва да сравняваме цена на производител и то за точно конкретно лекарство, произведено от точно конкретна компания,” казва д-р Станимир Хасърджиев, член на НС на НЗОК.
Проверката за цените на лекарствата тръгва от центъра на Скопие. Задачата – да се направи съпоставка между цените в аптеките и механизмите за ценообразуване и да се потърси отговор на въпроса плаща ли българският потребител по-скъпо за лечение.
Още за цените на лекарствата в съседните страни очаквайте в bTV Репортерите.