Решението на управляващите да не включват медицината сред приоритетните направления, за които се полагат европейски стипендии, показва оценката на държавата за бъдещите лекари, стоматолози и фармацевти. Това заявява председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев в отворено писмо до просветния министър Меглена Кунева.

Днес студенти от различни „неприоритетни” специалности организират протест, но от МОН са категорични – в най-добрия случай може да се говори за по-големи държавни стипендии. Представители на ведомството на Кунева не пропускат да отбележат и че издръжката на студентите медици е висока и че те след това напускат България заради ниските заплати в болниците.

Грозев цитира данни, според които 142 лекари са напуснали България само през първото тримесечие на годината, а за цялата минала година броят им е 524 и средната възраст на останалите у нас е над 55 години.

„Основните мотиви за миграция са за все по-осезаемата липса на управленска  и обществена оценка на медицинската професия, системни пречки за кариерно израстване и улесняване процеса на системно надграждане на образованието, а до тях се нарежда и възнаграждението за труда им. Явно е, че критичността на младите ни колеги е прецизно мотивирана”, пише председателят на БЛС.

Според Грозев „вероятно е налице едно голямо недоразумение”: „Медицината безспорно е  приоритетна за страната ни област и обучението в нея следва да бъде подпомагано и стимулирано от предвидената по оперативната програма система от стипендии.”.

Той призовава за преосмисляне на позицията на държавата и предоставяне на ресурса на програмата на младите медици "като по този начин недвусмислено бъде заявена позицията на държавата ни по отношение значимостта на направения от тях професионален избор".