Най-лошият сценарии за Гърция - „Грекзит” (излизане на страната от Еврозоната), ще забави икономиката и то не само у нас, прогнозират работодатели.

Дори гърците да отстъпят за реформи, покупателната им способност ще падне. А родната индустрия се опасява, че ако износът към Гърция се срине, заедно със свиването на стокообмена с Русия и Украйна, картината никак не е розова.

У нас влизат около 3 млрд. лева годишно от търговията с южната ни съседка.

Не на последно място са опасенията, че родният туризъм ще пострада - гърците са на второ място по брой гости у нас след румънците. Много българи, които работят там също ще трябва да се върнат у нас, което ще се отрази и на броя на безработните в България.

Индустрията се опасява, че ако кризата на юг продължи дори само още няколко месеца, това неминуемо ще забави икономиката и у нас.

Риск за банките у нас с гръцко участие няма. Това увери и премиерът Бойко Борисов в парламента. „Тук евентуално би възникнал проблем, ако тръгнат да теглят парите от една банка в друга на територията на България. Но се надявам, че българите вече видяха, че ако не създаваме ние от глупост истерия, няма какво да се случи в България”, обяви Борисов.

От Вашингтон коментира и бившият финансов министър Симеон Дянков. „Ако банките в Гърция фалират, негативният ефект ще се усети до няколко седмици - и без друго ограниченото фирмено кредитиране ще се свие още повече. Това ще се усети най-вече от малкия и среден бизнес”, твърди Дянков. Според него подобен ефект ще се усети в дузина държави, сред които и България.

Преди дни Стандарт енд Пуърс също предупреди, че при фалит на Гърция българският кредитен рейтинг може да пострада. Ето защо един „Грекзит” не е добър за България.