Международната правозащитна организация „Амнести Интернешънъл” призова главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Цветлин Йовчев да разследват действията на полицията в нощта на 23 юли.

В писмо до двамата организацията настоява за „незабавно, изчерпателно, независимо и ефективно” разследване за предполагаемата прекалена употреба на сила срещу демонстрантите.

Според информация в медиите и според Българския хелзинкски комитет, независима неправителствена организация, наблюдаваща отблизо протестите, на 23 юли, около 22:00 часа, полицията е направила опит да евакуира стоте министри и народни представители, на чието напускане пречели протестиращите около сградата на Народното събрание. По време на операцията се смята, че служители на полицията безразборно са били протестиращи, без да са били провокирани или атакувани от тях.

Наблюдатели на БХК, присъствали на протеста, твърдят, че полицията не е отправила предупреждение или молба към протестиращите да отворят път за длъжностните лица, желаещи да напуснат сградата на парламента. 17 души са били ранени и са потърсили помощ в болнични заведения. Според БХК има сведения за много други удряни и бутани от служители на реда, отбелязват от правозащитната организация.

Според информация, публикувана от „Репортери без граници", петима журналисти са били физически нападнати от полицаи. Твърди се, че един от тях е бил повален на земята с ритници, докато е заснемал полицейско насилие. Има данни, че журналистът е претърпял сериозни наранявания и вътрешно кървене. Другите репортери са били удряни в главата и в тялото с полицейски палки.

„Амнести Интернешънъл” припомня, че на 25 юли е даден ход на разследване на прокуратурата за оценка на твърденията за прекомерна употреба на сила, омбудсманът Константин Пенчев също е изискал изчерпателна информация от премиера Пламен Орешарски и вътрешния министър Цветлин Йовчев.

„Амнести Интернешънъл” приветства обявените разследвания и припомня на българските власти, че според международния закон за човешките права употребата на сила от полицията трябва да бъде пропорционална, законна и необходима.

Охраняването на демонстрации трябва да се извършва по начин, който спазва международните закони и стандарти, включително задълженията за сдържаност и самоконтрол, за предприемане на действия, пропорционални по сериозност на нарушението, срещу което са насочени, за минимизиране на щети и наранявания, за уважение и опазване на човешкия живот, отбелязват от организацията.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите