Появата на тризнаци във Врачанската болница освен радост, донесе и тревоги на лекарите. Проблемът е, че родилното отделение няма пари за лечение на недоносени бебета, апаратурата също не достига. Тревожно е, че почти една пета от всички бебета във Врачанско са недоносени.
Патрисия, Мария и Катя дойдоха на бял свят два месеца преди термина на майката. Ще престоят в кувьози, за да укрепнат, защото общото им тегло едва надвишава четири килограма.
Оцеляването им е комбинация от професионализма на хората в бели престилки и на много пари, за които често родителите не се замислят. А и няма защо - по закон раждането у нас е или поне би трябвало да е напълно безплатно. Но не всички разходи се поемат от здравната каса и болниците трупат дългове.
„Две хиляди лева струва лечението само за 24 часа на всяко едно от тези три момиченца, а клиничната пътека за отглеждането на едно такова дете е 3 500 - 4 000”, каза д-р Жана Станева началник на Неонатологично отделение в болницата. При подобни случаи децата престояват в болницата около месец и половина, два.
Тревожното е, че в момента почти една пета от всички бебета във Врачанско са недоносени. Расте броят на родените с екстремно ниско тегло деца. Думата си казват безпаричието, стресът и понижената здравна култура на част от майките.
„В последните години процентът на недоносеност във врачанския регион се движи между 15-16, даже до 20, което е значителен процент. Увеличава се бройката на децата с ниско тегло под 1 500 грама и с екстремно ниско тегло под хиляда грама. Преди години тези деца загиваха и не можеха да бъдат отгледани, сега медицината има доста сериозни постижения”, коментира д-р Станева.
Макар и там постиженията да са налице предимно благодарение на спонсори, заради бума на недоносени бебета, отделението изпитва остра нужда от дихателни апарати и кувьози.
"Остра нужда от кувьози, защото се налага да се слагат по две деца в кувьоз или да изваждаме едното, преди да е достатъчно стабилно, за да сложим по-тежко болното дете. И на никой лекар не му харесва да решава кое дете да постави в по-добрата обстановка", обясни шефът на отделението.
Проблем е и заплащането на труда. В областната Неонатология акушерка със седемгодишен стаж например получава чисти 350 лева. От здравната каса коментираха, че остойностяването на клиничните пътеки се извършва по определена общоприета методика и е въпрос на възможности.
„Аз не мога да кажа като институция дали са прави да искат повече пари, тъй като към момента това, което е възможно по отношение на финансирането, е направено от страна на каса и на държава. Винаги може да се търсят резерви за увеличаване на тези дейности, обаче, пак ви казвам, процесът не е едностранен, нещата са комплексни. За да имаме увеличаване на цени на дейности, трябва да имаме условия за това нещо, всички да си плащаме здравноосигурителните вноски, това е идеалният вариант, да”, каза Светозар Симеонов.
Въпреки аргументите на финансиращия орган, медиците са категорични, че държавата трябва да отделя повече пари за бебетата в риск. Защото простата сметка показва, че за тризначките на Савина ще отидат три пъти повече средства, отколкото ще постъпят в болницата от здравната каса.
„Нали знаете тая приказка, малък човек, малък проблем. За много от хората, които биха могли да решат проблемите, малките хора са малки проблеми”, каза д-р Жана Станева.
А в семейството на тризначките тепърва предстои да правят сметки. Защото и двамата родители са безработни.