Съмнения за умишлени провали на преговорите за Национален рамков договор между лекарското съсловие и Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) изрази зам.-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Юлиан Йорданов в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Той обясни, че на последните три заседания на Надзорния съвет на НЗОК присъстват едва трима от всички деветима членове.

„Оставаме с впечатлението, че това са умишлени провали – ако останат цените и обемите за миналата година, ще останат едни пари, които ще отидат за лекарства. Цените на лекарствата ще могат да се увеличават – нека всичко е за лекарства, а за лекарите и сестрите да няма нищо”, критикува д-р Йорданов.

По думите му, целта е да не бъде прието предложението на съсловната организация за индексация на дейностите и труда на медиците, която според изчисленията на БЛС ще струва по-малко от 1% от бюджета на НЗОК, който е 2,8 млрд. лв.

„Когато не е имало подписан договор между касата и системата, тогава е имало срив. Когато имаше, системата започна да се успокоява”, предупреди д-р Йорданов и даде пример с 2013 г., когато не беше подписан Национален рамков договор.

От съсловната организация имат предложения в полза на лекари, упражняващи „изчезващи” професии като анестезиолози и патоанатоми. Например, всеки анестезиолог да получава допълнително по 50 лв. за всяка анестезия.