Българските служби нямат данни за действащи клетки на радикални групировки у нас. Разузнаването обаче е получавало и проверявало сигнали за български студенти, обучавани в нетрадиционни мюсюлмански школи в Арабския свят.
Имамът на Мадан Хайри Хасан разказва, че от 15 години проповядва едно и също в джамията. Спазва ритуалите такива, каквито са били по времето на неговия дядо и се моли така, както са се молели предците му.
„Идвали са мюсюлмани от Англия, които имат по-характерно облекло, по-характерни дрехи, брада и т.н. Те идват, за да нощуват, защото приемат джамията за техен дом. В повечето случаи казват: Ние сме мюсюлмани от Англия. Нямаме определена длъжност. Тръгваме. идваме да посетим вашата държава и мюсюлманите в града и толкова”, разказва Хайри Хасан.
От Главното мюфтийство не отричат, че винаги е имало опити за навлизане на различни идеи в България, но за пробив не може да се говори.
През първите години на демокрацията тези опити бяха по-мащабни. Даже мога да твърдя, че това стана с позволението на българската държава”, твърди зам.-главният мюфтия Ведат Ахмед.
Твърдението, че у нас има спящи клетки на радикалисти е хипотетично, но не е лишено от смисъл, според службите. Досега, обаче данни за организирана радикална дейност няма.
„Дори и тези маси, които са посещавали близкоизточните страни и са се готвили в различни учебни заведения, след завръщането в България не съм получавал данни за развитие на радикална дейност”, каза Людмил Селановски, който бивш служител на ГДБОП.
От ДАНС, които са натоварени със задачата да следят за вътрешната сигурност, отказват да говорят с оправданието, че информацията им е оперативна.
Какво още знаят службите за дейността на ислямските фондации у нас. Генка Шикерова продължава по темата във филма си "Опасна игра" в неделя, в bTV Репортерите.