Българите на възраст между 15 и 29 години, включително, могат да се смятат за младежи. Това става ясно от приетия на второ четене в парламента Закон за младежта.

Специален Национален консултативен съвет за младежта ще подпомага министъра на образованието в провеждането на държавната политика към младите, предвижда новият закон. В него ще членуват зам.-министри, заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето, представители на Националното сдружение на общините и Националното представителство на студентските съвети, представител на всяка национална младежка организация.

За да бъде призната за национално представителна, дадена младежка организация трябва да има най-малко 900 души членски състав и да развива дейност в поне 30% от общините в страната. Друго записано в закона изискване е 70% от членовете й да бъдат на възраст между 15 и 29 години.

Законът регламентира и младежкото доброволчество, което ще допринесе за по-активното включване на младите хора в тази дейност. Парламентът задължи кметовете на общините да предоставят на областните управители годишен план за младежта, както и отчет за изпълнението на младежките дейности в общината за предходната година.

Народното събрание прие да бъде създадена Национална информационна система за младежта. Тя ще съдържа информация за младежките организации и за възможностите за финансиране на техните дейности по национални и европейски програми.

Депутатите решиха още до два месеца от влизането в сила на закона правителството да внесе за разглеждане Национална стратегия за младежта.