Прокуратурата разследва 13 болници в цялата страна за безстопанственост. Става дума за няколко модела за източване на Здравната каса, обяви главният прокурор Сотир Цацаров.
Разследванията са образувани след проверка за това дали в лечебните заведения действа така наречената схема "болница в болница".
При нея помещения и апаратура, държавна или общинска болница, се отдават за ползване от частно лечебно заведение. Така двете съжителстват под един покрив, а частното на практика източва държавното.
Прокуратурата е проверила над 300 договора, от които става ясно, че Касата се източва чрез отдаване под наем на площи в здравни заведения.
„Малка болница, която разполага с 4 линейки, само че за транспортиране на болни не се използват тези здрави линейки, а болницата има договор с транспортна фирма, която е собственост на заместник-управителя на тази болница, която има частни линейки и те извършват транспортната дейност”, каза Сотир Цацаров.
Сред нарушителите е ортопедията в Горна Баня с дългове от над половин милион лева.
Оттам казаха, че разследващите са поискали информация за 13 договора за наем, които са едва 2 процента от месечните им приходи в размер на 4000 лева. Всички те са сключени при предишното ръководство на болницата.
„Съмнявам се, че с тези договори е възможно да бъде ощетена болницата. По-скоро причината за тези задължения е недофинансирането на клиничните пътеки”, заяви изпълнителният директор на "СБАЛО проф. Бойчо Бойчев" д-р Боян Христов.
Разследвани са още 6 болници в столицата. Сред тях – "Св. Анна" и "Царица Йонна", откъдето отказаха коментар.
В списъка е и Хасковската болница. Проверявана е многократно през последната година и не са открити съществени пропуски, обясни директорът й.
„Миналата година имахме вътрешен одит на болницата, който завърши общо взето така положително, има и забележки, които вече са отстранени”, обясни д-р Георги Гелов, изпълнителният директор на МБАЛ-Хасково.
През март започна разследване за безстопанственост в 7 болници, сред които и „Пирогов”. Към днешна дата клиенти на прокуратурата са общо 22 лечебници.
Цацаров заяви, че според него решението на проблема не се изчерпва с действията на прокуратурата, а в преосмислянето на концепцията за здравните заведения и начина, по който работят.
Разпоредени са допълни проверки на лечебните заведения.
Разследваните болници са Пета МБАЛ в София, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”, СБАЛО „Проф. Бойчо Бойчев”, УМБАЛ „Света Анна”, МБАЛ „Св. Петка” във Видин, МБАЛ „Св. Иван Рилски” в Разград, УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович” в Стара Загора, МБАЛ Търговище, МБАЛ Хасково, МБАЛ Шумен, СПАЛИПБ „Проф. Иван Киров” в София, СБАЛХЗ София, МБАЛ „Национална кардиологична болница” София.
Разследването е поето от националното следствие и трябва да приключи най-рано до месец.
„Арестът на Десислава Иванчева не е румънски модел, просто е спазване на закона”, коментира още главният прокурор.
„Хора, които адмирираха картините на румънски министри и кметове с белезници, които влизаха в сградата на антикорупционната им прокуратура, сега заемат позиции, които или показват слаба памет, или много бърза промяна на личната им политическа позиция”, допълни Цацаров.
Той допълни, че начинът на извършване на ареста не зависи от това кой какви права има, а то това какви са разпоредбите в НПК.