Европейската комисия облекчава ограниченията за пренасяне на течности в ръчния багаж в самолетите. Изискванията ще влизат постепенно през следващата половин година в цяла Европа.

На летище София е поставено табло с указанията за позволеното количество течности, които може да пренасяме в ръчния си багаж. С предстоящите пътувания за коледните и новогодишни празници има важни регулации, които трябва да се припомнят, а има и новости, които постановява ЕК в пренасянето на течности, особено за полети с прекачване.

В момента важат ограниченията за течности, аерозоли и гелове до 100 милилитра в прозрачни пликове като общото количество в ръчния багаж не трябва да надвишава един литър. Повечето пътници отдавна познават правилата.

Течностите, купени извън летището, или домашно приготвените напитки, трябва да бъдат в регистрирания багаж. Въпреки това на летището продължава да се случват куриозни находки при проверка на ръчния багаж.

„Много често се налага да откриваме и задържаме буркани с мед, които се пренасят за чужбина, домашна ракия и вино – гордост за всеки мъж. Обикновено има храни и каши домашни, които трябва да бъдат в чекирания багаж”, обяснява Владимир Рапонджиев.

От следващата година ограниченията за течности в ръчния багаж отпадат. За пренасянето на течностите има важно условие. Трябва да са купени от територията на летището, защото само там могат да бъдат запечатани в прозрачен защитен плик с код, който позволява да преминат проверката на други международни летища, особено ако пътувате с прекачване. Иначе има риск пътникът да се раздели с покупката.

„Част от пътниците смятат, че е достатъчно само на рекламен плик да ги сложат и това е достатъчно за преминаване на следващия пункт при трансфер. Не е достатъчно да се поставят в тези пликове. Защото всеки един плик има уникален код - номер, който показва от коя страна от кое летище, кога е купен и отваряне на този плик. Не може да се запечата и се вижда, че е имало интервенция”, допълва Рапонджиев.

И двата терминала на летище София вече са оборудвани с модерните скенери, които разпознават опасните течности и субстанции. За медицински и бебешки каши са разработени отделни процедури за проверка.