Средната работна заплата продължава да расте, отчете националната статистика. През второто тримесечие на годината тя е 1957 лв. Спрямо първото тримесечие на 2023 г. ръстът е с 4%.
Най-високи са средните заплати в IT сектора – 4732 лева. Веднага след тях се нареждат възнагражденията в енергетиката и тези във финансовата и застрахователна дейност.
На другия полюс с най-ниски средни заплати са сектори като хотелиерството, ресторантьорството и селското стопанство.
За Георги Йорданов доходите не са се променили значително през последните месеци, а животът е скъп.
„Хляб, сирене, кашкавал, мляко, поне 30% са нагоре. Работата е повече обаче заплащането е много ниско“, казва той.
Според работодателите средните работни заплати растат заради натиска на пазара на труда и липсата на кадри във всички сектори. В някои сектори недостигът значителен.
„В преработващата промишленост, тъй като там традиционно се насочват големи инвестиции, които откриват нови работни места, особено в промишлеността. Търси се особено големи количества средно технически персонал изпълнители“, посочва Добрин Иванов от Асоциация на индустриалния капитал в България.
Икономисти пък отчитат, че за ръста на средните заплати влияние оказва и инфлацията.
„Всеки работещ казва на работодателя си „С предишните си доходи не можем да се оправим с тези цени“ и има голям натиск за повишаване на заплатите“, казва Стоян Панчев, икономист.
Статистиката отчита още, че заплатите в частния сектор изпреварват тези в обществения. Причината - забавянето на бюджета, в който наскоро бяха заложени увеличения за държавния сектор, отчита експертите. Прогнозите са, че средната заплата ще продължи да расте, но по-бавно.
„Имайки предвид намаления ръст на икономиката и намалените продажби и производство на предприятията, най-вероятно ръстът на възнагражденията до края на годината ще бъде около 10%“, смята Добрин Иванов.
Очакванията са ръстът на доходите да успее да покрие инфлацията през годината.