Народното събрание реши – фирмите, които имат над 100 служители, ще трябва да изплащат заплати само по банков път. Предложението беше гласувано със 125 „за“ от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Против бяха БСП, ИТН и „Възраждане“.

Първоначално се предлагаше плащанията на трудовите възнаграждения да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка в предприятия с над 50 работещи и този текст не беше подкрепен от бюджетната комисия.

В пленарната зала, по предложение на Венко Сабрутев от ПП-ДБ беше прието тази мярка да важи за работодатели с повече от 100 наети лица. От задължението за плащане по банков път са освободени малките фирми и еднодневните трудови договори в селското стопанство.

Прагът, при който трябва да се плаща дивидент по банков път, ще бъде 1000 лева, приеха още депутатите. Първоначално МФ предлагаше този праг да е 500 лева.

„Таксите са изключително високи на фона на това, което получават българските служители, системата на банкоматите също не е развита“, смята Георги Гьоков от БСП. „Преди да пристъпим към спорни стъпки за ограничаване на сивия сектор, може би трябва да помислим дали не затрудняваме хората по този начин. Промените не са най-удачните сега“, уточни той.

„Членовете на Асоциацията на банките в България ще направят при минимална работна заплата да няма такса, говорено е и да се инсталират пос-терминали, през които да се теглят пари без такси“, отговори му финансовият министър Асен Василев.

„Банките не губят. Вие не излизате извън обсега на жълтите павета, нямате представа какво се случва в съседните села“, каза и Цончо Ганев от „Възраждане“.

Промените са с цел да се изсветли сивият сектор.

Друго решение от НС е енергийните дружества да внасят пари във фонд, за да се подпомага бизнеса при високи цени на тока.

Финансовият министър обясни, че трябва да се избере между две възможности - да се облагат енергийните компании, за да има пари за компенсации на всички фирми за скъпия ток. Или да се плаща бюджета.

Депутатите решиха попълването на фонда за подпомагане на бизнеса да продължи при свръхвисоки цени, като в него влизат вноски и от държавни и от частни компании.