Проверка на bTV - по колко се пада на човек увеличението, предвидено в Спешната помощ, полицията и пожарната и дали това е достатъчно.

30 милиона за спешните медици и за служителите в РЗИ. В бърза помощ работят 6 500 души.
Увеличението зависи и от стажа, и от длъжността. При до 20% по-висока заплата лекар без специалност, който взима средно 2650 лева, след увеличението ще получава 3100 лева.

Приблизително 50 000 души са на щат в системата на МВР. В Пожарна и аварийна безопасност са над 8500 служители. Всички те трябва да получат 10% над основното възнаграждение. В момента новопостъпил пожарникар е на заплата 1333 лева. С още 133 ще получава над 1460 лева.

Снимка: bTV

Достатъчно ли е?

Албена Теофилова работи 23 години в медицината. От две е в Спешната помощ в Перник като лекарски асистент. Разказва, че нито заплатата, нито ваучерите ѝ за храна отговарят на положения труд. Затова излиза на протест. В момента щатната ѝ заплата е 1850 лева.

„Адекватно заплатата на лекарските асистенти и фелдшерите според мен трябва да е 2500 лева на този етап. Ваучерите за храна са 3 лева за 12-часово дежурство, с тях може да се купят две бутилки минерална вода. Поне 10 лева на дежурство. Работим сами с шофьора. Ние сме и лекари, и носачи“, разказва Албена Теофилова.

Снимка: bTV


Почти 30 години от живота си Станимир Миланов посвещава на работата си като пожарникар.

„С 10% моята заплата би станала 1490 лева. Сега е 1352 лв. Тук идва компенсацията за прослужено време, която към момента е 2% на година, разлика се получава, но не драстична“, казва Станимир, който е старши пожарникар в Столичната пожарна и вицепрезидент на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите „Огнеборец“ към КНСБ.

Снимка: bTV


За догодина обаче от синдиката ще поискат още 10% увеличение на заплатите, като ще настояват да бъдат увеличени парите за издръжка и капиталови разходи за пожарната.

Албена обича работата си, но според нея всяко нещо трябва да има достойно заплащане, както и достойна категория труд. А макар да не е детската му мечта, Станимир върши работата си с удоволствие, защото е и дълг, и кауза.