Издръжката на живот у нас продължава да расте, отчита последното проучване на КНСБ. Поне 2524 лв. са нужни на едно семейство с двама възрастни и едно дете, за да се справи с разходите за месец.

Доходът необходим за издръжка нараства с 10,6% за година и с 0,6% на тримесечна база, отчита още изследването.

20-те стоки, които купуваме най-често и са в малката потребителска кошница у нас струват повече отколкото в други страни в ЕС. У нас общата им цена е малко над 56 евро, докато в Румъния, Испания и Хърватия е по-евтино. Във Франция и Германия е по-скъпо.

Ако у нас с една минимална заплата можем да купим тази кошница 7 пъти, то в Испания можем да я купим 25 пъти, в Хърватия и Румъния - 13 и 14 пъти, във Франция - 29, а в Германия 32 пъти. bTV провери как се справят домакинствата у нас.

Въпреки ръста на доходите през изминалата година, тричлeнното домакинство на Мели Попова отчита, че животът продължава да поскъпва и разходите растат.

„Отиваш в магазина или в ресторанта и вече всичко е качено чувствително“, казва тя.

Според синдикатите ръстът на издръжката на живот се дължи до голяма степен на поскъпването при храните. Изследването отчита, че малката потребителска кошница, в която има стоки, които купуваме най-често поскъпва – от близо 91 лева през миналия юни, до почти 110  през този. Това е увеличение с над 21%, пресмятат профсъюзите.

„Повече от две трети от работещите не могат да достигнат заплатата за издръжка, получават доходи под нея“, казва президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Синдикатите настояват за ръст на минималната заплата, която тласка нагоре и другите възнаграждения до 850 лева, за да могат повече хора да се справят с месечните разходи.

„Всички работещи на минимална заплата са работещи бедни, защото те не могат да покрият необходимите средства за издръжка на живот“, казва Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Анализаторите отчитат, че растящата издръжка на живот на фона на високата инфлация въпреки ръста на доходите принуждава някои домакинства да ограничават потреблението. Мели Попова също признава, че растящите разходи ги затрудняват и понякога се налага да взимат заеми.

Синдикатите настояват за увеличение на заплатите в обществения сектор. Ръстът на доходите там не компенсира натрупаната инфлация, отчитат те.