Проектът за газовата връзка с Гърция е изправен пред нови проблеми. За това алармира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, предаде БТА.
Той посочи, че към момента проектната българо-гръцка компания "Ай Си Джи Би" не е внесла в енергийния регулатор искане за сертифицирането й като независим оператор на газопровода.
Сертифицирането трябва да се извърши в срок не по-късно от 6 месеца преди влизане в търговска експлоатация на интерконектора, каза още Иванов, който не посочи причини за забавянето.
Това означава, че проектът може да стартира реално след вече обявения краен срок от 1 юли 2022 г.
През ноември проектната компания получи лиценз за пренос на природен газ, но това е само една от стъпките, които трябва да премине регулаторния път от изграждането на тръбата.
Благословия трябва да бъде получена и от Европейската комисия.
Строителство също се бави
В петък вече бившият енергиен министър Андрей Живков посочи, че й строителните работи по проекта изостават, като те едва ли ще завършат до 31 декември тази година - срок който бе определен краен.
Живков дори поиска глоби за изпълнителя по проекта гръцката "Авакс", които могат да достигнат 90 хил. евро на ден.
Когато през 2019 г. министър-председателите на България и Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас направиха "първа копка" на проекта бе съобщено, че връзката трябва да бъде въведена в експлоатация до края на 2020 г.
Защо това е проблем?
По интерконектора трябва да потече 1 млрд. куб. м годишно природен газ от Азербайджан, чиято стойност към момента е ниска котировки от тези на основния доставчик Русия, чрез Газпром експорт.
Заради незавършването на проекта България не може да се възползва от договорените количества, а само на около 20-30% от тях, макар точният процент да е търговска тайна.
Така общата цена на синьото гориво, която се формира от "Булгаргаз" не може да стане по-ниска, от което страдат битови и индустриални потребители.