Депозитите в банките ни растат, но с 20% по-малко приходи от данък "Лихва" са влезли в хазната спрямо миналата година. Това сочат данните на приходната агенция.

Причината - по-ниските лихви сриват значително не само доходността на вложителите, но обезсмислят и данъка върху печалбата от влоговете, смятат експерти.

Данъкът върху лихвите е вкарал с една пета по-малко приходи в държавата до края на август, но е изял допълнително от без това ниска доходност за вложителя.  

Експертите вече виждат как макар и бавно ниските лихви започват да вадят парите от трезорите и изчисляват, че покупката на един и същ имот на кредит сега излиза с близо 30% по-евтино - по-ниски са както цените на имотите, така и на кредитите.

Снимка: bTV

А съветът при вече изтеглен заем е - ако офертите на банките сега са 1,5% по-ниски,  да се помисли за предоговаряне или рефинансиране.

Снимка: bTV


Симеон живее под наем, но  успява и да пести. Падането на лихвите по депозитите, дори под 1% го карат  все по-често да се замисля дали да не инвестира спестяванията си в собствен дом и да изплаща ипотека.

И докато Симеон обмисля покупката, експертите съветват хората, които вече са изтеглили дългосрочен заем, всяка година да преглеждат условията и да не забравят, че освен по-ниските лихви вече са отпаднали редица такси, които могат да смъкнат цената или времето за погасяване на кредита с около една трета.

„Много хора, гледайки само лихвата и помнейки, че тогава лихвите са се движели между 6 и 7% сега виждат, че масово се движат между 5 и 6% , казват да 1% лихва надолу не е нещо съществено. Факт е обаче, че от 2008 досега ГПР, основният измерител на цената на кредита, е с около 30% по-ниски от ГПР през 2008 г.”, обясни кредитният консултант Тихомир Тошев.  

А изкушението да се трупат пари в банките ще е все по-малко - у нас лихвите макар и ниски все още са положителни, в държави като Белгия обаче вече има и наказателни лихви за парите, които спят в трезорите.

„Спестителите няма да могат да правят тази доходност и ще трябва да поемат повече риск да инвестират да кажем в недвижими имоти, акции или във взаимни фондове  - по-висок риск срещу доходност”, коментира икономистът Георги Ангелов.

Въпросът е дали ниските лихви наистина ще изкарат парите от банките и съживят инвестициите, а оттам и икономиката като цяло.

Снимка: bTV


Наблюденията показват, че последните 3 месеца от годината са най-активни за покупка на имот и теглене на кредит. Очакванията са тази есен да има оферти за заеми при лихви между 4,5 и 5, 5%.