Наложеният мораториум върху действията на КЕВР се цел предпазване на битовите потребители от нарастването на цените на тока  трябва да върви ръка за ръка с компенсаторни мерки за бизнеса, заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова на брифинг след среща с работодателските организации.

В момента се водят разговори за въвеждането на такъв механизъм с колегата и от енергийното министерство и другите членове на кабинета и ще има резултат до края на седмицата. Компенсациите ще обхванат и настоящият месец декември, каза Нинова.

Министерството на икономиката и индустрията иска мерките за подпомагане на фирмите срещу последствията от пандемията – 80/20 и 60/40, да бъдат продължени и следващата година, тъй като изтичат в края на декември, каза Нинова.

Заедно с бизнеса ще се работи по предложения за изготвяне на бюджета за 2021 г., съобщи Нинова.

Като средносрочни цели на срещата с бизнеса е обсъдено да се положат реални усилия за намаляване на бюрократичната тежест за бизнеса. Внесени са предложения от работодателите и икономическото министерство започва да работи по тях.

Ще се работи и за обвързването на образованието с икономиката, осигуряването на квалифицирана работна ръка и облекчаване на условията за финансиране на малките, средните фирми и микропредприятия чрез средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

Нинова се надява тези срещи с бизнеса да бъдат регулярни, председателят на АИКБ Васил Велев също се обяви за възстановяване на Националния икономически съвет при ресорния министър.

Положението на бизнеса в момента е много тежко. Цената на мегаватчас във вторник ще е 670 лв. Цените в САЩ са под 50 долара - такива са и в Русия, и в Турция. В Сърбия е фиксирана - 66,72 евро. Тоест нашите конкуренти, извън ЕС, се снабдяват с цени в порядъка на 4-5 пъти по-ниски от актуалните у нас днес, каза Велев.

„Важно е бързо да се изработи устойчив механизъм, който да действа в такива екстремни ситуации. Ние очакваме решение за декември и яснота за януари, защото бизнесът трябва да има предсказуемост, за да може да прави своите планове. Самите ние предложихме да има праг на компенсиране, за да няма прекомпенсиране. Разумен такъв праг за нас е 150 лв., защото това би била цената за всички, ако имаме регулиран пазар днес със съответната разумна печалба за всички производители на електроенергия. Ние не смятаме, че трябва да има таван на компенасацията“, заяви Велев.

„Не смятаме, че трябва да има таван на компенсация на тока. Никой не може да каже дали тази цена сега от 700 лева е тавана на нарастване на цената на тока. Фючърсите показват за януари същата цена, но в евро“, заяви председателят на АИКБ.