Представителите на студентите в Студентските съвети са избрани по Закона за висшето образование. Ако някой от протестиращите не е доволен от представителството, той трябва да се съобрази с мнозинството. Такава теза изрази министърът на образованието Анелия Клисарова в предаването „Лице в лице” по bTV.

Тя изтъкна легитимността на Националното представителство на Студентските съвети (НПСС) като орган, избран от Студентските съвети на всички висши учебни заведения, чиито членове пък са излъчени чрез тайно гласуване. „Ами нека е комсомол, ама то е регламентирано в Закона за висшето образование. Ако студентите предложат по-демократичен начин, нямам против”, подчерта Клисарова.

Ден по-рано министърът проведе среща именно с членове на студентските представителни органи, на която първо покани протестиращите младежи от окупираните студентски аудитории, но след техния отказ поканата беше „разширена” до всички студенти.

„Получи се една добра среща, имаше много медии, които да популяризират стратегията за висше образование”, коментира образователният министър.

Отправих поканата към всички студенти. Говорим, че образованието е приоритет на цялото общество, не само на правителството. Студентите трябва да знаят какво се случва, защото предстоят промени. Хубаво е да чуем всички, а протестиращите твърдят, че тях никой не ги чува. Е, аз казвам: Заповядайте да ви чуя!”, заяви Клисарова.

„Ако искаш да постигнеш нещо, трябва да влезеш в диалог. Без диалог няма как да се постигне нищо в една демократична и правова държава, към каквато се стремим”, добави тя.

Министърът призна, че все пак протестиращите са част от студентската общност, но веднага посочи, че и непротестиращите също са част. „А аз съм готова да чуя всички”, декларира отново тя.

Клисарова пак застана зад тезата си, че политиката няма място в университетите. „Говорим съвсем сериозно, че в университета трябва да има образование, а не политика. Ако има политика – да е за образование. Ако нямаш мнение за образованието, как имаш гражданска позиция?” попита министърът.

Според нея при провеждането на реформата в образованието „най-правилно е да питаме студентите”, които по думите й „искат нови по-модерни и по-атрактивни програми”.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите