Времето омеква, а с това идва и нова опасност - от наводнения заради обилното топене на снега. От екоминистерството предупреждават, че рискът е най-висок по реките Тунджа, Марица и Арда. Част от язовирите се изпускат контролирано.
Според последните данни от басейновите дирекции в момента близо 80 язовира се изпускат контролирано за, да могат да поемат топенето на снега. Ситуацията е усложнена заради високата влага в почвата и проблемите по речните корита на места.
Прогнозите за утре сочат, че в цялата страна реките могат да повишат нивата си и това ще продължи в следващите 2 денонощия заради снеготопенето. Жълт код – за потенциална опасност, има за реките Марица при Харманли, Мочурица при Чарда и Тунджа при Ямбол, а оранжев за опасно ниво за Марица при Свиленград, Мочурица при Воденичане и Тунджа при Елхово.
Втори ден нивото на реката край Елхово е над критичния праг. Днес то варира със сантиметър - два над 4 метра. Едноименната улица „Тунджа” е затворена и непроходима. Хората са напуснали домовете си още вчера пред страх от ново бедствие.
От Напоителни системи - Сливен казаха за bTV, че язовир Жребчево се изпуска контролирано. Има 70 милиона кубични метра свободен обем и няма повод за тревога.
„Важно е да се осигури проводимостта на речните корита на 500 метра от язовирната стена и като цяло и вътре в населените места да се осигури проводимостта от кметовете на населените места, извън населените места от областните управители, а там, където има диги и корекции, от Напоителни системи”, обясни зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров.
Преливането на Тунджа идва от пълноводните реки Мочурица и Мараш. Според прогнозите в следващите 4 - 5 дни нивото ще остане високо, но под критичния червен праг за тревога.
Чисти речни корита – това е най-важното подчертаха от екоминистерството. Под специално наблюдение в усложнената обстановка през последните дни са язовирите, които са в предаварийно състояние.